İller Bankası için yazılım hazırlandı

Giriş Tarihi: 21.6.2014

Kentsel yapılardan sayısal haritalara kadar birçok bilgiye sahip İller Bankası'nın verileri sayısallaşıyor. Yeni uygulama ile belediyeler arasında koordinasyon hedefleniyor

Ankara Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde (ANKÜTEK) faaliyet gösteren ODAKGIS firması geliştirdiği bir yazılımla kentsel yapılar, sayısal haritalar ve imar planlama konularında uzmanlaşmış İller Bankası'nın verilerini sayısallaştırdı. Yetki dahilinde isteyen kurumların ulaşımına açılacak olan "İller Bankası Coğrafi Arşiv ve Bilgi Sistemi" sayesinde, kentsel planlamalarda belediyeler arasında koordinasyon sağlanacak, kurumların işbirliği yapması kolaylaşacak.

TÜM VERİLER İŞLENDİ

Verilerin ve arşivin sayısallaştırılmasının bittiğini ve 2014 yılı sonlarında kullanıma açılacağını belirten firma yetkilisi Nergiz Gülbahar, "Küçük arazi parçalarının ve hisselerinin birleştirilmesi işlemi olarak adlandırılan "Arazi toplulaştırması ile ilgili olarak çalışma yaptık. Harita üzerinde çeşitli coğrafi konumların görüntülenmesi, değiştirilmesi ve oluşturulmasına olanak sağlayan yazılımı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü'ne uyguluyoruz" diye konuştu.

ONLİNE BİR BAĞLANTIYA SAHİP
Çalışmalar tamamlandığında müdürlüğün arazi toplulaştırma kapsamında kullanışlı bir veri arşivine sahip olacağını ifade eden Nergiz Gülbahar, "Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ile de online bir bağlantıya sahip. Yeryüzündeki parsellerin değişimleri, hissedarları rahatlıkla sistemlerin birbiriyle olan entegrasyonuyla takip edebiliyor" dedi. ANKÜTEK'te faaliyet gösteren masaüstü coğrafi bilgi sistemleri üzerine yazılım geliştiren bir diğer firma INTERGIS de, hidroloji konusunda yeni bilgisayar çözümleri üretiyor. Yeraltı suyunu modelleyen firma yazılım sayesinde taşkın debilerini de önceden belirleyerek, yaşanan felaketlerin, yanlış planlamaların önüne geçilmesine olanak sağlayacak. Arazi toplulaştırma çalışmaları kapsamında kullanılan yazılım ile taşkınlarla birlikte ne kadar suyun ortaya çıkacağı tahmin edilebilecek ve önlemlerin alınması sağlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İller Bankası için yazılım hazırlandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN