Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görmeden başardı

Atılım Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü birinci olarak tamamlayan görme engelli Kübra Büyükbalta'nın hedefi yurtdışında doktora yapmak

Giriş Tarihi: 26.6.2014
Kuvözde aşırı oksijen yüzünden gözlerini kaybeden Kübra Büyükbalta, Çankaya Belediyesi Engelsiz Dersane'de kazandığı cesaretle üniversite kapısını araladı. Çalışkanlığıyla göz dolduran ve Atılım Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü kazanan 24 yaşındaki Kübra'nın başarılı bir eğitim döneminin ardından mezuniyet töreninde yaşadığı heyecan görülmeye değerdi.

"TEPKİLER HIRSLANDIRDI"
Okuldaki tek engelli olduğunu ve başlarda istenmemesinin kendisini daha çok hırslandırdığını söyleyen Kübra, şimdi de engelliler için düzenlenen EKPSS ve ALES'e hazırlanıyor. Lisansüstü eğitimini tamamladıktan sonra bütünleşik programlarla yurt dışında doktora yapmak istediğini ifade eden Kübra, engelleri aşmanın yolunun sevgiden ve güvenden geçtiğini kaydetti.

CESARET VE İLGİ BAŞARI GETİRDİ

Asıl engelin insanlardan kaynaklandığını ve yine insanlar tarafından yıkılabileceğine inandığını dile getiren Kübra, şunları söyledi: "Ailem engelli olduğumu hiç hissettirmedi, onlar benim en büyük şansım. Çocukluğumda oynayamadığım oyun hiç olmadı. Ağaçlardan meyveler yedim, bisiklet sürdüm, atlara bindim. Ta ki, tek başıma birey olarak toplumun içine karışana kadar engelli olduğumu hiç hissetmedim. Daha sonra fark ediyorsunuz ama hiç önemi olmadı. Hiç kimse için de olmamalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görmeden başardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN