Engelliler nereden geçecek

Görme engellilerin kaldırımda rahat yürüyebilmeleri için yapılan sarı şeritlerin üzerine park eden araçlar görenlere "Bu kadar da olmaz" dedirtiyor

Giriş Tarihi: 28.6.2014
Engelsiz bir Ankara kurma hayali ile Büyükşehir Belediyesi sokaklara, caddelere, parklara ve meydanlara görme engelliler için sarı çizgili kabartma yollar döşendi. Ancak bu yolların üzerinde yürüyen görme engelliler hiç de ummadıkları bir tehlike ile karşı karşıya kalıyor. Sarı şeritlerin üzerine otomobillerini park eden sürücüler, engellilerin hayatını tehlikeye atıyor. Kendisi de görme engelli olan Altınokta Körler Derneği Genel Sekreteri Serkan Özkan, "Yapılan o sarı çizgilerin ne anlama geldiğini pek çok kişi hala bilmiyor. Mekan işletmecileri ve işportacılar zabıta tarafından kendileri için yapıldığını zannediyor. Anneler ise çocuk arabaları için yapıldığını düşünüyor. Bu konuda ne yazık ki bilinçlendirme konusunda eksik kaldık" dedi.

LEVHA KONULMALI
Kendilerini güvenli hissettikleri bu yollarda güvensiz duruma düştüklerini belirten Özkan, "Gerçekten bu yollar çok işlevsel. Bizim gibi görme engelli vatandaşlar için hayati önem taşıyor. Güvenli olarak hissettiğimiz bu yollarda park edilen araçlar yüzünden güvensiz duruma düşüyoruz. Halkı bu konuda bilinçlendirmek için broşürler dağıtılması gerekir. Sürücüler içinse o bölgelere otomobil çekilmemesi gerektiğini belirten uyarıcı levhalar konulmalı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Engelliler nereden geçecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN