Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyaya tıp dersi verdiler

Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Çocuk Ürolojisi Bölümü doktorları Avrupa Çocuk Ürolojisi Kongresi'nde ödüle layık görüldü

Giriş Tarihi: 2.7.2014
Ankara Üniversitesi İbn-i Sina Hastanesi Çocuk Ürolojisi doktorları Prof. Dr. Tarkan Soygür ve Doç. Dr. Berk Burgu, üroloji alanında önemli bir tezi çürüttü. Dünyada yaygın olan 'böbreğe sonda takılması' uygulamasının yararlı olmadığını ortaya koyan Türk bilim insanları, ABD, İngiltere, Fransa, Almanya ve Japonya gibi ülkelerinde yarıştığı Avrupa Çocuk Ürolojisi Kongresi'nde (ESPU) ödüle layık görüldü.

EN İYİ KLİNİK ARAŞTIRMASI
İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ABD, Japonya ve Kore gibi birçok ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen ESPU'da, Ankara Üniversiteli Türk Bilim adamı göz doldurdu. Soygür ve Burgu, bu yılki çalışmalarında uluslararası bir tezi çürüterek geliştirdiği tedavi yöntemiyle kongrede en iyi klinik araştırma ödülüne layık görüldü.

HEKİMLER TEZİ ÇÜRÜTTÜ
Böbreğe sonda takma ile yapılan tedavi yöntemiyle ilgili 120 çocuk üzerinde araştırma yaptıklarını belirten Soygür, "Yaptığımız araştırma ile yöntemin hem çocukları hem de ailelerini strese soktuğunu gözlemledik. Bunu yaparken stres düzeyini ve ağrı düzeyini ölçerek bu çalışmayı yaptık. Böylece böbreğe sonda takılması tezini çürüttük" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyaya tıp dersi verdiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN