Tekstil üssünü yağmur vurdu

Ankara'da cuma akşamı bastıran sağanak yağmurdan Balgat'taki ünlü tekstil firmaları da etkilendi. Toplam zarar 4 milyon dolar

Giriş Tarihi: 7.7.2014
Tekstilin kalbine ateş düştü… Tüm Türkiye'de tanınan, yurt dışına yaptıkları ihracatla adlarından söz ettiren birçok Ankaralı ünlü firmanın Balgat'taki atölyesi, cuma akşamı yağan sağanaktan etkilendi. Sağanak nedeniyle atölyeleri su bastı, makineler zarar gördü. Vitrinlerdeki yerini almak için bekleyen hazır kıyafetler de kullanılamaz hale geldi. Firmaların zararının ise 4 milyon doları bulduğu açıklandı.

ZARAR 4 MİLYON DOLAR

Ankara Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Canip Karakuş, "Cadde içerisinde bulunan firmaların atölye ve depolarına su bastı. Meydana gelen afetin ardından firmalarda yaklaşık 4 Milyon Dolar maddi zarar oluştu. Dernek olarak firmalarla görüşüp toplam bilançoyu çıkarmaya çalışıyoruz" dedi. Karakuş, oluşan su baskınlarında belediyenin suçunun olmadığını belirterek, "Yağmurdan sonra rögarlar tıkanmış. Yer altına inemeyen su, atölyelerimizi bastı. Sokakta bilinçsizce çöp atma durumu var. Kanallardan tekstil ürünleri çıkıyor. Buralara atılan ipler, kumaşlar kanalları tıkıyor. Bu nedenle böyle bir olumsuz durumla karşı karşıya kalıyoruz" diye konuştu. Yağıştan etkilenen firmalardan biri ise Sementa tekstil oldu. Karsaklar Sementa Tekstil firmasının sahibi Zeki Karsak, akşam saatlerinden bastıran yağmurun ardından sabaha kadar su çektiklerini belirterek, "Vidanjör yardımı ile yaklaşık 50 ton su çektik. Firmamızın yaklaşık zararı 1 milyon TL. 300 kişinin çalıştığı atölyede şu an üretim durdu. Makineler çalışmayabilir henüz kontrolleri yapamadık" şeklinde konuştu.

SOMA'YA GİDECEKTİ
Ramazan Bayramı'nda tekstil firmaları tarafından toplanan ve Ankara Giyim Sanayicileri Derneği'nin deposunda bayramda Soma'ya gönderilmek üzere bekletilen 40 bin parça kıyafet de sular altında kaldı. Suların çekilmesinin ardından belediye ekipleri dün tüm gün caddede temizlik çalışmalarını sürdürdü. Bir araba firmasının depo olarak kullandığı yerdeki otomobiller de dün gün boyu temizlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekstil üssünü yağmur vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN