Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Flamingolar tehdit altında

Kuruma noktasına gelen Tuz Gölü'ndeki flamingoların geleceği tehdit altında

Giriş Tarihi: 8.7.2014
Türkiye' nin ikinci büyük gölü Tuz Gölü, tamamen kuruma aşamasına geldi. Flamingoların Akdeniz havzasındaki en önemli üreme alanlarından biri olan gölde, yoğun yağışlar nedeniyle sayıları 22 bini bulan yavru sayısı bu sene 2 bin 650'ye kadar düştü. Doğa Derneği yetkilileri, yavru sayısının bu yıl yaklaşık yüzde 90'lık düşüş yaşadığını açıklayarak, "Havadan fotoğraflama çalışması yapıldı. Gölün yarısından fazlasının haziran sonu itibariyle tamamen kurumuş olduğu tespit edildi" diye konuştu.

"KAYGI VERİCİ BOYUTTA"
Flamingoların gölün batı kısmındaki çok az kalan sudan medet umduğunu anlatan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz, "Yumurtadan çıkan yavruların kısıtlı su nedeni ile beslenememe ve ölüm tehlikesi kaygı verici boyutta. Ölü flamingo yavrularına rastlanmaya başlandı bile. Türün geleceği çok büyük risk altında. Gölün kuruyuşuyla vicdanların da kuruduğuna şahit oluyoruz" diye konuştu.

"COĞRAFYANIN KALBİDİR"
Yılmaz, Türkiye'nin en kurak bölgesinde su ihtiyacı en yüksek tarım ürünlerinin yetiştirildiğine dikkat çekerek şunları söyledi: "Bunun için, barajlar ve sondaj kuyuları ile önce nehirleri ve yeraltı su rezervlerini, ardından bunların beslediği gölleri yok ediyoruz. Oysa göl bulunduğu coğrafyanın kalbidir. Tuz Gölü'nün kuruması tüm havzanın yaşam döngüsünün, biyolojik ve kültürel zenginliğinin geri dönüşsüz bir biçimde yok edilmesi anlamına geliyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Flamingolar tehdit altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN