Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son kez süre verildi

Karşıyaka Mezarlığı genişletme çalışması kapsamında yıkımına karar verilen Mermerciler Sitesi esnafına bayram sonuna kadar süre verildi

Sabah Ankara'nın "Mermercilerde Yıkım Bekleyişi" haberiyle duyurduğu Mermerciler Sitesi'nde yıkım gerginliği yaşandı. Büyükşehir Belediye ekipleri yıkım için geldikleri sitede esnafın direnişi ile karşılaştı. Esnaf ek süre istedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, son kez esnafa Ramazan Bayramı'na kadar süre verdi.

BİBER GAZLI MÜDAHALE

Sabah saatlerinde polis ekipleri ve belediyeye ait yıkım aracı Mermerciler Sitesi'ne geldi. Burada belediye ekipleri ve polise direnen esnafa çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Polis, mermer tozundan yaptığı çamurlarla karşılık veren esnafa yaşanan arbedenin devam etmesi nedeniyle biber gazı sıktı. Site içerisine girmemesi için yıkıma gelen belediye ekiplerine ait dozerlerin önüne atlayan esnaf, kendilerine ait kamyonetleri sitenin giriş kapısına çekerek barikat kurdu. Polisin esnafı site içerisinden çıkarmasıyla birlikte yıkım ekipleri çalışmalarına başladı.

YIKIM YARIDA KALDI

Polisin site etrafında güvenliği sağlamasıyla yıkıma başlayan belediye ekipleri tarafından ilk olarak sitenin tabelası ve duvarları yıkıldı. Esnafın içeride olan mallarını çıkarmak istemesi nedeniyle başlayan yıkım yeniden durdu. Yıkım çalışmaları sırasında olası bir müdahaleye karşı 2 TOMA ve 1 zırhlı polis aracı bekletildi. Ek süre talepleri kabul edilen esnafa mallarını taşıyabilmeleri için Büyükşehir tarafından personel, malzeme ve araç desteği verilecek.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN
Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada mermercilerin 34 yıldır Karşıyaka Mezarlığı sınırları içinde kiracı olarak faaliyet gösterdikleri anlatılarak, "45 esnafın 4 yıl önce Yargıtay tarafından onanan mahkeme kararları ile taşınmalarına karar verilmişti. Kira sözleşmeleri de feshedilmişti. Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde Yuva Köyü'nde yaptırılan Mermerciler Sitesi'ne taşınmamakta ısrar ettiler. Esnaf her defasında süre uzatımı talebinde bulundu ve kabul edildi. Son kez bayram sonuna kadar taşınmaları için süre verdik" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son kez süre verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN