Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abla şefkati hayata döndürdü

"Aplastik anemi" hastalığının pençesine düşen 17 yaşındaki Nihat, fedakar ablası Leyla Yılmaz'ın verdiği ilik sayesinde hayata döndü

Şırnak'ta yaşayan 17 yaşındaki Nihat Yılmaz fenalaşınca ailesi tarafından Şırnak Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Daha sonra Dicle Üniversitesi'ne nakledilen Nihat, durumunun ciddi olması nedeniyle Ankara'ya gönderildi. Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi altına alınan Nihat'ın acil ilik nakli olması gerekiyordu.

"EN FAZLA 3 YIL YAŞAR" DEDİLER
Kardeşinin yanında olabilmek için okulunu bırakan Konya Ereğli Anadolu İmam Hatip Lisesi 2'nci sınıf öğrencisi 18 yaşındaki Leyla Yılmaz, "2 yıldır hastanede tedavi gören kardeşimin yanında olabilmek için okulumu bırakmak zorunda kaldım. Annemizi 11 yıl önce bir trafik kazasında kaybettik. Bu yüzden hastanede tek kalabilecek kişi bendim. Doktorlar kardeşimin ilik nakli olmaması durumunda en fazla 3 yıl yaşacağını söyledi. Kardeşimin tek kurtuluş yolu benim vereceğim ilikti. Çok şükür ilik tuttu ve kardeşim sağlığına kavuştu" dedi.

GELECEĞİ KARDEŞİNE BAĞLI

Okuluna kaldığı yerden devam etmek istediğini belirten Leyla Yılmaz, "Eğer kardeşimin hastalığı tekrardan nüksetmezse bu yıl okuluma devam edeceğim. Her şey kardeşimin hastalığına bağlı" diye konuştu. Hastalığı boyunca yanından bir an olsun ayrılmayan ablasının hakkını ödeyemeyeceğini belirten Nihat ise "Ablam olmasaydı belki de şu an burada olamayabilirdim" ifadelerini kullandı.

'YAKIN ZAMANDA KAYBEDERDİK'
Ankara Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hematoloji Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Hematoloji ve Kemik İliği Uzmanı Dr. Zekai Avcı, "Nadir görülen bir aplastik anemi(PNH) hastası olan Nihat'a 6 ay önce ablasından alınan iliği nakil ettik. Şu an ilik tamamen tuttu ve beklediğimizden daha iyi çalışıyor. Eğer nakil olmasaydı tam bir süre verememekle birlikte yakın zamanda Nihat'ı kaybederdik. Onun için zaman dardı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Abla şefkati hayata döndürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN