Ege için risk alınacak

Giriş Tarihi: 15.7.2014

Milyonda bir görülen "Epidermolizis Bülloza" hastası Ege için Hacettepe Üniversitesi harekete geçti. Hastane, aileye yaptığı HLA testinin sonucuna göre nakil kararı alacak

SABAH Ankara'nın gündeme taşıdığı, milyonda bir görülen Epidermolizis Bülloza hastası Ege için Hacettepe Üniversitesi de (HÜ) harekete geçti. HÜ Hastanesi'nde aileden kan örnekleri alınarak HLA doku uygunluk testi yapıldı. Eğer aileden birinin dokuları Ege ile uyumlu çıkarsa Hacettepeli doktorlar kemik iliği naklini oluşabilecek tüm risklere rağmen Türkiye'de yapmak istiyor.

"ABD İLE ARAMIZDA FARK YOK"
ABD'de gerçekleştirilmesi düşünülen kemik iliği nakli ile Türkiye'de gerçekleştirilecek nakil arasında herhangi bir fark olmadığını söyleyen Hacettepeli doktorlar, "Sadece onların bu hastalık üzerinde biraz daha fazla deneyimi var. Onlar da bu hastalık üzerinde deney aşamasında yani onlar da kesin bir sonuç elde etmiş değil. Türkiye'de sadece Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde bir hasta üzerinde denenmiş ve bir sonuç alınamamış ancak orada başarısız olunması burada da başarısız olunacağı anlamına gelmez" diye görüş belirtti.

"ÖLÜMCÜL, RİSK ALINMALI"
Ege için tek çözümün bu tedavinin olduğunu belirten doktorlar, "Türkiye'de kemik iliği nakillerinde yüzde 80 oranında başarı elde ediliyor. Ancak bu hastalık üzerinde ne gibi olumlu sonuç vereceği konusunda herhangi bir yüzde veremiyoruz. Epidermolizis Bülloza hastalığı ölümcül bir hastalık olduğundan risk alınmak zorundadır" dedi.

ÖNEMLİ OLAN KARDEŞİN İLİĞİ
Aileden alınan kan örnekleri ile doku uygunluk testi yapılacağını anlatan doktorlar, "Kemik iliği nakli için aileden kan örnekleri alınarak HLA doku uygunluk testi yapıldı. O sonuçların çıkmasını bekliyoruz. Burada bizim için önemli olan sağlam olan kardeşin Ege ile olan doku uyumu. Doku uygunluğu açısından kardeşlerin doku uyumu kemik iliği naklinde en güzel neticeyi verir" şeklinde konuştu.

BABA AKYÜZ: KORKUYORUZ
Ege'nin tedavilerinin Amerika'daki bu hastalıkla ilgili daha deneyimli olan doktorlar tarafından yapılmasını istediklerini dile getiren baba Adem Akyüz ise, "Ege'nin tedavilerini bu hastalıkla ilgili daha deneyimli olan Amerika'daki doktorlar tarafından yapılmasını istiyoruz. Çünkü Türkiye'de bu hastalık üzerine tek bir çalışma yapılmışı ve herhangi bir başarı elde edilemediğinden korkularımız var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege için risk alınacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN