Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asi'deki Antakya'yı mutlaka görmeli!

Giriş Tarihi: 17.7.2014

Antakya arkeolojik kazı çalışmalarına ait fotoğrafların yer aldığı "Asi'deki Antakya sergisi, Eylül'e kadar açık

Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM), Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (AnaMed) ve Türk- Amerikan Derneği işbirliğiyle Cinnah Caddesi'ndeki Türk-Amerikan Derneği Emin Hekimgil Sanat Galerisi'nde açılan "Antakya: Mozaikler Şehri'nde İlk Araştırmalar" sergisi devam ediyor.

EN PARLAK DÖNEMİ

Murat Akar'ın küratörlüğünü üstlendiği sergide, Helenistik Doğu'nun siyasal ve kültürel merkezlerinden ve Roma İmparatorluğu'nun büyük metropollerinden olan Antakya'nın en parlak dönemine ait bulguların ortaya çıkarılma öyküsü anlatılıyor. Sergide, 1932-1939 yılları arasında Princeton Üniversitesi ekiplerince Antakya'da yürütülen ilk arkeolojik kazılara ait fotoğraflar yer alıyor.

21 EYLÜL'E KADAR AÇIK

Kazı günlükleri ışığında hazırlanan sergide yer alan fotoğraflar, Princeton Üniversitesi Sanat ve Arkeoloji Bölümü'nün Antakya arşivinden seçildi. Sergilenen fotoğraflara, Princeton Üniversitesi Kazı Komitesi tarafından hazırlanmış bir de video eşlik ediyor. Pek çoğu bugün tamamen değişmiş kıyafet tarzları, sokak manzaraları ve peyzajı belgeleyen görüntüler, 1930'lardaki Antakya kent yaşamını yansıtıyor. Sergi, 21 Eylül'e kadar ziyaret edilebilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asi'deki Antakya'yı mutlaka görmeli!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN