Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağımızın yeni belası: Bonzai

Uyuşturucu baronlarının Türk gençliğine "bonzai"yle kurduğu büyük tuzağın perde arkası… Gençler nasıl uyuşturuluyor, bu bağımlılığın çaresi var mı, kurtulanlar nasıl kurtuldu…

BAŞLARKEN..

Uyuşturucu ile mücadele kapsamında emniyetin düzenlediği operasyonlarla piyasada tükenme noktasına gelen esrara alternatif olarak baronların merdiven altlarında kimyasal maddeleri karıştırarak ürettiği bonzai gençleri nasıl zehirliyor? SABAH Ankara son zamanlarda Türkiye'de gençlerin ölümüne neden olan bonzai dosyasını açıyor. Hazırladığımız yazı dizisinde, bonzai nasıl ortaya çıktı, içerisinde ne gibi tehlikeli maddeler var, kurtulmak mümkün mü gibi birçok soruların yanıtını bulabileceksiniz. Bonzai batağına düşüp yuvaları dağılan, hayalleri yarıda kalan gençlerin yaşam öykülerini de bulacaksınız.

Emniyetin yaptığı operasyonlarla piyasada tükenen esrara alternatif olarak sunulan 'bonzai' özellikle gençleri tehdit ediyor. Gençleri uyuşturan, hayatlarını tehlikeye sokan bonzai Ankara'ya İstanbul üzerinde getiriliyor. Başkent'in hemen hemen her sokağında rahatlıkla bulunabildiği belirtilen bonzai, adeta ölüm saçıyor.

ESRARA ALTERNATİF
Bonzainin son yıllarda bu kadar çok yaygınlaşmasının ardından emniyetin esrar tarlalarına yapılan operasyonların etkisi çok büyük. Satacak esrar bulamayan uyuşturucu baronları merdivenaltı ürettikleri bonzaiyi 'alternatif' olarak sunuyor. Daha önce Türkiye'de "Jamaika" olarak bilinen bonzaiyi yurt dışından getirtmek yerine merdiven altlarında kendileri üreten uyuşturucu baronları, kendilerine esrar almaya gelen gençlere, "Yurt dışından geldi. Esrardan daha iyi ve doğal" diyerek satış yapıyor.

BAŞKENT'İN HER YERİN DE VAR

Bonzai tuzağına düşen gençler, esrarı daha önce Altındağ ve Mamak'ta temin ettiklerini anlatırken bonzaiyi ise Ankara'nın her yerinde bulabildiklerine dikkat çekiyor. Çankaya, Dikmen, Bahçeli 7. Cadde gibi elit kesimlerde de rahatlıkla bonzai bulabildiklerini anlatan gençler, "Büfe, kafeterya ve otoparkçılar veriyor" dedi. Başkent'te yakın zamanda iki gencin yaşamını yitirmesine neden olan bonzaiyi torbacılar genellikle İstanbul'dan getiriyor. Kilosunu yaklaşık 60 bin TL'ye alınan bonzai, 5, 10 ve 20 TL'lik paketler halinde Başkent'te satışa sunuluyor. Bonzainin içenleri "Bad Trip" diye adlandırılan ölüm tribine soktuğunu söyleyen Uyuşturucu Madde Bağımlılıkları ve Alkolizmle Mücadele Federasyonu (UBAM) Başkanı Dila Tezemir, "Merdiven altlarında üretilen bonzai ölçüm yapılmadan üretildiğinden içerisine konulan kimyasal madde ölüm riskini arttırıyor. Bu madde çok fazla alındığında içen gençler 'Bad Trip' denilen ölüm tribine giriyor ve sonunda kalp krizi geçirerek hayatlarını kaybediyor" dedi.

"OTTUR GÜNAHI YOK"
Tezemir, torbacıların gençleri bonzaiye çekmek için aynı zamanda "Ottur günahı yoktur" dediğini anlatarak, "Bonzai Türkiye'ye ilk girdiğinde merdiven altı bir madde değildi. Ancak bu madde son 5 yıldır merdiven altlarında üretilmeye başlandı. Ancak bonzai ot değil kimyasal bir üründür. Tarım ilaçları, fare ve böcek ilaçları gibi tehlikeli kimyasal maddelerden üretiliyor dedi. Balıklı Rum Hastanesi Vakfı Başkanı Dimitri Karayani'nin "Sentetik uyuşturucu bonzai ilgili henüz bir tedavi bulunamamıştır" sözlerinin insanları çaresizliğe ittiğini belirten Tezemir, "Bonzai ve uyuşturucu bir hastalık değildir" diye konuştu.
bin kişi bizden yardım bekliyor

DİLA TEZEMİR, 2 BİN KİŞİNİN YARDIM BEKLEDİĞİNİ SÖYLEDİ
Son zamanlarda artan bonzai ölümlerinin ardından pek çok ailenin kendilerinden yardım beklediğini söyleyen UBAM Başkanı Tezemir, "Bonzai ile ilgili artış verilen istatistiklerin çok çok üzerindedir. Sadece bizim merkezimize ulaşıp bizden yardım isteyen yaklaşık 2 bin kişi var" diye konuştu.

MÜCADELE STRATEJİSİ YANLIŞ

Bonzai ile ilgili halkın üzerinde bir kaos ortamı yaratıldığını belirten Tezemir, "Şu an bonzai ile olan savaş stratejisi yanlış olarak ilerliyor. Bu konuda devlet büyüklerimizin doğru olarak yönlendirildiğini düşünmüyoruz. Torbacı avı ve psikologlar ile bu iş çözülemez. Bu işin tek çözümü ilaçsız rehabilitasyon ve detoks yöntemidir" diye konuştu.

Bonzai nedir?

Sentetik Cannabinoid ismindeki birçok maddeden oluşan bonzai, içerisinde tarım ilacı, böcek ilacı, fare zehri, yavşan otu ve piyasada Çin kokaini olarak bilinen THC maddesi gibi insan sağlığına zararlı maddeler bulunduruyor. Merdiven altlarında gelişigüzel olarak üretilen bonzai içerisinde bulunan bu maddelerin miktarı biraz fazla olduğu takdirde içenlerin ölümüne neden oluyor.

Yan etkileri

Ölümcül
bir uyuşturucu madde olan bonzai içenlerde genellikle içim esnasında ve sonrasında kan basıncında hızlı artış ve nabız yükselmesi, ağız kuruluğu, hayal görme, kendini kaybetme, geçici felç ve geçici körlük gibi durumlar gözleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağımızın yeni belası: Bonzai
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN