YHT Ankara-İstanbul seferleri başladı

Ankara-İstanbul YHT seferleri karşılıklı olarak hizmete girdi. 1 hafta boyunca ücretsiz olacak trenlere vatandaşlar çok büyük ilgi gösterdi

Giriş Tarihi: 28.7.2014
Açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı Ankaraİstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferleri karşılıklı olarak başladı. 1 hafta boyunca ücretsiz olacak seferlere Bayram Tatili nedeniyle vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Ankaralılar ücretsiz biletlerden almak için Ankara Garı'na akın etti. Uzun kuyrukların oluştuğu gişelerden 1 Ağustos'a kadar bütün biletlerin tükendiği anons edilmesinin ardından bazı vatandaşlar bilet alamadan geri döndü. Ankara - İstanbul arası mesafeyi 3 buçuk saate indiren YHT hattı, seferlere başladı. Toplamda 35 tünel, 26 viyadük, 52 köprü, 158 altgeçit, 83 üstgeçit, 669 menfez, bin 23 sanat yapısı ile yaklaşık 8,6 milyar liraya mal olan proje vatandaşın yüzünü güldürdü. YHT ile Ankara'ya gelen ilk yolculardan biri olan Nezahat Işık, "3 çocuğum ile birlikte Ankara'ya akrabalarımızın yanına bayram ziyaretine geldik. Çok rahat geldik. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Kıskananlar çatlasın" diye konuştu.

'MERAKTAN İSTANBUL'A GİDİP GELEN VAR'
Ankara Garı'nda yaşanan yoğunluğu değerlendiren TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankaralılar'ın YHT seferlerine beklenenin çok üstünde bir ilgi göstermesinin sevindirici olduğunu söyledi. Karaman, "Ankara-İstanbul seferlerine vatandaşlarımızın bu kadar ilgi göstermesinin 3 nedeni var. İlki Bedava olması, ikincisi seferlerin bayram tatiline denk gelmesi, üçüncü ise merak. Sadece merak ettiği için İstanbul'a gidip gelen var" dedi. Yoğunluğun sadece Ankara'da değil İstanbul'da da yaşandığını dile getiren Karaman, "Vatandaşlarımızın YHT seferlerinden çok memnun oldular. Şimdiye kadar olumsuz hiçbir tepki almadık. Şimdilik Ankara-İstanbul arasında günde 5 bin yolcu taşıyoruz. Bunu kademeli olarak artıracağız. Hedefimiz bunun 10 kat daha artırıp günde 50 bin yolcu taşıtacak kapasiteye gelmek. Bunun için çalışmalara devam ediyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YHT Ankara-İstanbul seferleri başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN