Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çubuk turşusu nesilden nesile

Çubuk'ta üç kuşaktır turşuculuk yapan aileler, mesleğin püf noktalarını yeni nesile öğretiyor

Giriş Tarihi: 29.7.2014
Çubuk'ta üç kuşaktır turşuculuk yapan aileler, turşu yapmanın püf noktalarını yeni nesile öğretiyor. Dünyaca ünlü Çubuk turşuları hazırlanmaya başlanırken, turşunun sırrı nesilden nesile aktarılıyor. Adına festival düzenlenen Çubuk turşusunun vazgeçilmezleri arasında; başta salatalık olmak üzere kelek, domates, biber, sarımsak, ezme, acur, lahana ve çeşitler bulunuyor.

ÜNİVERSİTELİLERE EMANET
Geçmişten bugüne anneden oğla, kaynanadan geline aktarılan Çubuk turşusu tarifi, bugün üniversiteli gençlere emanet ediliyor. Kaynanasından öğrendiği tarifini çocuklarına aktaran Saliha Taşkesti, turşuculuğun daha profesyonel yapılması için çocuğunun birisini gıda mühendisliği bölümüne gönderdiğini söyledi. Taşkesti, bugün çocuklarının uğraştığını ve kendisinin sadece denetlediğini ifade etti.

İLGİ ÇOK BÜYÜK
Taşkesti, "Ben küçüklüğümden beri bu işle uğraşıyorum. Kayınpederim, kaynanam, görümcelerim, çocuklarım biz hep ailece turşuculuk yapıyoruz. Turşu üretip satarak çocuklarımızı okuttuk. Oğlumun birisi gıda mühendisi oldu ve artık turşu işiyle ilgileniyor. Çok şükür her sene satışımız artıyor. Gelenler çok memnun Türkiye'nin her tarafından gelerek turşu alıyorlar" dedi.

'BÜTÜN SEBZELERDEN YAPILIYOR'
Çubuk turşusunun en önemli sırrının doğal ve katkı maddesiz olması olduğunu vurgulayan Saliha Taşkesti, "Önce salatalık sonra domates, biber, lahana, kelek, acur, havuç bütün sebzelerden turşu oluyor. Sırasıyla hepsinden turşu yapıyoruz. Önce salatalık tarladan geliyor eleniyor, iğneleniyor, yıkanıyor ve sonra kavanozlara veya bidonlara dolduruyor. Salatalık beklemez hemen turşu yapılması gerekiyor. Çünkü beklerse sert olmaz. Daha sonra üzerine turşu suyu, sarımsak, dereotu, defneyaprağı, acı biber, limon tuzu atarak bir gün dinlendiriyoruz ve ertesi gün ağzını kapatıyoruz. Turşu ağzı kapandıktan sonra 20 gün dinlenmesi lazım ve 20 günden sonra turşularımız yemeye hazır" diye konuştu.

ÜRÜNLER İYİ YIKANMALI
Turşuluk malzemeyi kendilerinin yetiştirdiğini anlatan Saliha Taşkesti, "Çubuk turşusunda katkı maddesinin hiç olmaması ve tamamen doğal olması gerekiyor. Ürünler iyi yıkanmalı. Mümkünse çeşme suyu kaynatılmalı ve soğutulduktan sonra kullanılmalı. Turşuya tat vermesi için bir diş sarımsak büyüklüğünde limon tuzu koyulmalıdır" diye konuştu. Fatih Taşkesti ise turşu yapmaya 6-7 yaşında başladığını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çubuk turşusu nesilden nesile
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN