Bulduğun yerde sobele!

Mimar Sinan İlköğretim Okulu Türkçe öğretmeni olan Hülya Tamkan, "Saklanamam Hayat/Bulduğun Yerde Sobele" isimli şiir kitabına imza attı

Giriş Tarihi: 30.7.2014
Hülya Tamkan... Tamkan, ilk şiir kitabına imza attı: "Saklanamam Hayat/Bulduğun Yerde Sobele!"… Tamkan, yüreği ısıtan bir özgeçmişe sahip… Edebiyat mezunu, halk bilimci, öğretmen, Öykü ve Ozan'ın annesi, şair… Aşık Veysel'in köylüsü eşi Arif Uğur da sanatçı kendisi gibi. Hülya öğretmen. Türk Dili Edebiyatı, Türk Halk Bilimi mezunu…

100'E YAKIN ŞİİR VAR

Hikaye ve denemeleri bulunan Tamkan, Mimar Sinan İlköğretim Okulu'nda Türkçe öğretmenliği yapıyor. "Zamansızlıktan kelebeğe evrimi geciken tırtıla" benzetiyor kendini. Kozasını tamamlar tamamlamaz çıktı hayatın karşısına. "Bulduğun yerde sobele" diye. Kitabını "hayat karnavalına maskesiz katılanlara" adayan Tamkan'ın kitabında yüze yakın şiir bulunuyor.

ŞİİR "BÜYÜ" GİBİDİR
Yaklaşık 15 yıldır öğretmenlik yapan Tamkan, şiiri "büyü" olarak tanımlıyor ve ekliyor; "Şiir sözcükleri büyülü ve matematiksel bir şekilde kullanmaktır. Sözcüklerle bir şeyler inşa etme, insanların zihninde hikâye yaratmaktır. Bir yandan düşlerinizi, duygularınızı somutlaştırmaya yarıyor. Diğer yandan sizinle beraber hayatı kucaklıyor, yaşam sevincine dönüşüyor."

ŞİİRLERİ ÇOCUKLAR BESLEDİ
Tamkan, "Anneler de şiir yazar" diyerek meydan okuyor. Üniversite ikinci sınıf öğrencisiyle evlendiği eşine menajerlik de yapan Tamkan, şunları söylüyor; "Kızım Öykü ve oğlum Ozan şiirlerimi besledi. Halk bilimci olduğum için yaptığım derlemeler, sohbetler de katkı sundu. Topladığım motifler yaşamım dolayısıyla şiirlerimi renklendirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bulduğun yerde sobele!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN