Çayı buharla demledi ödül aldı

ODTÜ Teknokent'te yer alan bir tasarım firması, su buharıyla çay demleyebilen çaydanlık tasarımıyla ABD'de birinci oldu

Giriş Tarihi: 30.7.2014
ABD'de düzenlenen "Uluslararası Tasarım Ödülleri" sahiplerini buldu. ODTÜ Teknokent'te çalışmalarını sürdüren bir tasarım firması, su buharıyla çay demleyebilen çaydanlık tasarımıyla "Ev ve Mutfak Gereçleri" kategorisinde birinciliğe layık görüldü. Firmanın Sahibi Dr. Hakan Gürsu, çay içmeyi çok sevdiğini belirterek, "Türk kültürünün bir unsuru olan çay ve çaydanlığı yurt dışında daha fazla tanıtmak adına böyle bir tasarım üzerine yoğunlaştık" dedi.

HEDEF MARKA ÜLKE OLMAK

Tasarladıkları çaydanlığa Steam (Buhar) adını verdiklerini anlatan Gürsu, "Türk insanı olarak çayı çok seviyoruz ama yurt dışına sattığımız katma değeri yüksek ve inovatif bir çaydanlığımız yok. Biz de kullanıcı dostu, çevreci bir çaydanlık tasarımı yaparak dünyanın beğenisine sunmak istedik" diye konuştu. Gürsü, Türkiye'yi tasarımda marka ülke haline getirmek için çabaladıklarına dikkat çekti.

KLASİK OCAK İÇİN TASARLANDI

Demlenecek çay miktarının üst hazneye geçen bir aparatla ayarlanabildiğini anlatan Gürsu, "Yarım demlik olmasını istediğinizde aparatı döndürüyorsunuz ve buhar geçişini durduruyorsunuz" diye konuştu. Gürsu, ürünün klasik ocaklar için tasarlandığını da sözlerine ekledi.

YAVAŞ DEMLENİNCE TADI DAHA İYİ OLUYOR
Çayın yavaş demlendiğinde tadının daha iyi olduğunu vurguluyun Gürsu, kullanım kolaylığı ve estetik açıdan herkesin mutfağında görmek isteyeceği bir ürün tasarladıklarını ifade etti. Gürsu, "İki parçadan oluşan çaydanlıkta alt haznedeki su buharlaşarak üst hazneye geçiyor ve burada buharın tekrar su damlacıkları haline gelmesiyle demlenme başlıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çayı buharla demledi ödül aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN