Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük bestekar Usmanbaş'a onursal doktora verilecek

Hacettepe Üniversitesi, dünyaca ünlü besteci ve devlet sanatçısı Prof. Dr. İlhan Usmanbaş'a onursal doktora payesi verdi. Berat, 1 Ağustos'ta takdim edilecek

Giriş Tarihi: 31.7.2014
Güzel Sanatlar Enstitüsü'nın teklifi üzerine Hacettepe Üniversitesi Senatosu'u oybirliği ile aldığı kararla ünlü besteci ve devlet sanatçısı Prof. Dr. İlhan Usmanbaş'a onursal doktora payesi verildi. Onursal Doktora Beratı, İlhan Usmanbaş'a 01 Ağustos 2014 Cuma günü, ünlü bestecinin İstanbul'daki evinde düzenlenecek törende Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Murat Tuncer tarafından takdim edileceği açıklandı.

"MÜZİĞE KATKISI OLAĞANÜSTÜ"
Hacettepe Üniversitesi Senatosu kararında, İlhan Usmanbaş'ın, dünyanın önemli sanat merkezlerinde seslendirilmiş eserleri, ulusal ve uluslararası arenada kazandığı büyük prestijli ödüller, eğitimci kimliğiyle genç kuşak bestecilerinin yetişmesindeki olağanüstü katkıları, Türkçe müzik yazınına kazandırdığı çeviri kitapları, bildirileri ve atölye çalışmalarıyla "ülkemiz sanat yaşamının bilge düşünürü" olarak edindiği haklı şöhret ve sanat camiasına daima ilham veren "genç, yenilikçi ve öncü" kimliği dikkate alınarak Onursal Doktora payesi verildiği ifade edildi. 1921 yılında İstanbul'da doğan ve Cumhuriyet'in ikinci kuşak bestecilerinden olan İlhan Usmanbaş, Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü'nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından 1948- 1974 yılları arasında aynı kurumda öğretmenlik ve müdürlük yaptı. 1974'te atandığı İstanbul Devlet Konservatuvarı'ndaki görevini ise 1998'e kadar sürdürdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük bestekar Usmanbaş'a onursal doktora verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN