Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünya Müslümanları Hacıbayram'da bir araya geldi

Dünyanın farklı yerlerinden okumak için Türkiye'ye gelen Müslüman öğrenciler, Hacıbayram Camii'nde Ankaralı kardeşleriyle kucaklaştı

Giriş Tarihi: 31.7.2014
Dünyanın farklı yerlerinden okumak için Türkiye'ye gelen Müslüman öğrenciler Hacı Bayram Camii'nde Başkentlilerle buluştu. Asma Köprü Uluslararası Öğrenci Derneği, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ile Akmedrese, Türkiye'de okuyan ve Ramazan Bayramı'nda ülkesine gidemeyen öğrencileri Ankaralılarla "Ümmet Hacı Bayram'da Bayramlaşıyor" etkinliğiyle bir araya getirdi.

TEK TEK BAYRAMLAŞTILAR
Vatandaşlar, öğle namazının ardından yapılan anonslarla cami önündeki meydanda toplandı. Okunan salavatlar eşliğinde büyük küçük herkes, öğrencilerle tek tek bayramlaştı. Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hanefi Sinan, Türkiye'deki misafir öğrencilerin kendilerini gurbette ve yalnız hissetmemesi için böyle bir etkinliğe imza attıklarını anlattı.

"7 BİN ÖĞRE NCİ VAR "
Hacı Bayram Camii gibi mümtaz bir mekanı özellikle seçtiklerini kaydeden Sinan, Başkent'te şu an 7 bin yabancı öğrenci ve değişik coğrafyalardan gelmiş mazlum insan bulunduğuna dikkat çekti. Sinan, Türkiye'deki 55 bin öğrenciye hizmet etmeyi hedeflediklerini de belirtti. Bayramlaşmaya katılan Filistinli Diaa Yahya da Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gördüğünü, yaklaşık beş yıldır Türkiye'de olduğunu söyledi.

BAYRAMDA YALNIZLIK HİSSETMEDİLER
Ailesinin Filistin'de yaşadığını ve bu yaz ülkesine gidemediğini kaydeden Yahya, bayramlaşma için de "Burada kardeşlerimle bir arada olmak çok güzel. Sanki ailemle birlikte bayramı geçiriyorum şu an" ifadesini kullandı. Yahya, Gazze'de yaşanan zulmün kendisini çok üzdüğünü de vurgulayarak, Filistinli kardeşlerine Allah'tan yardım dilediğini belirtti. Ganalı Abdul Wahid Abubakar ise ailesinden uzakta bir bayram geçirdiği için buruk olduğunu söyledi. İlk gün bayramın ruhunu pek hissedemediğini kaydeden Abubakar, organize edilen bu buluşma sayesinde kendisini yalnız hissetmediğini sözlerine ekledi. Bayramlaşmanın ardından vatandaşlar ve öğrenciler, Müslüman coğrafyalarda akan gözyaşı ve kanın durması için dua etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya Müslümanları Hacıbayram'da bir araya geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN