'Öğrenci hazinesini değerlendirmiyoruz'

Giriş Tarihi: 31.7.2014

ASİAD Başkanı Aydın, öğrenci sayısı yönünden İstanbul'un ardından ikinci sırada yer alan Başkent'in bu potansiyeli değerlendiremediğini ifade etti

Başkent Ankara, son yıllarda çok sayıda yeni üniversitenin de kurulmasıyla birlikte mevcut öğrenci sayısını yükseltti. Rahat ulaşım imkanları ve güvenli sokaklarıyla öğrenciler için ideal bir kent olan Ankara'da öğrenci sayısı her geçen gün artıyor. Başkent iş dünyasının, YÖK verilerine göre çok sayıda ilin nüfusunu geçerek 250 bini aşan öğrenciye sahip olan Ankara'daki bu potansiyelin etkin şekilde kullanılamadığı belirtildi.

"HAZİNE GİBİ DEĞERLİ"
Ankara Sanayici ve İşadamları Derneği (ASİAD) Başkanı Barış Aydın, Başkent'te iş dünyasının öncelikli konularından birinin her biri ülke standartlarının üzerinde eğitim alan, "hazine" gibi değerli çok sayıda üniversiteli genci keşfetmek olduğunu kaydetti. Aydın, kısa süre önce açıklanan LYS sonuçları ile yurt genelinden, hatta dünyadan on binlerce öğrencinin Ankara'da eğitim görme ayrıcalığı elde ettiğini dile getirerek, öğrencilerin Ankara'da olma heyecanının, iş dünyasında ne yazık ki yeteri kadar hissedilmediğini vurguladı.

"KIYMETİ BİLİNMİYOR"
Aydın, üniversiteler ve öğrencilerin çok sayıda kent için büyük ekonomik değer olduğunu, kentlerde iş dünyasının üniversitelere paralel geliştiğini ifade ederek, şunları söyledi: "Ankara, çok sayıda büyük üniversiteyi uzun yıllar bünyesinde barındırmasına karşın; genç, bilgi dolu, üretken, istekli, heyecanlı, gelecek arayan bu büyük popülasyonun kıymetini yeteri kadar bilemedi. Ülkemizde üniversite öğrencisi sayısı 541 bin 306 olan İstanbul'u, 262 bin 389 öğrenci sayısıyla Ankara izliyor. Bizler mevcut üniversiteliler ve kentimize yeni gelecek öğrenciler için neleri yapıp, yapamadığımızı sorgulamalıyız.

"YENİ KUŞAĞIN TALEPLERİ ANALİZ EDİLMELİ"
Yeni kuşağın taleplerinin ve isteklerinin ne yönde olduğunun detaylı bir şekilde analiz edilmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, "Sosyal ve kültürel yaşam donatıları üniversite gençliğinin isteklerine göre şekillendirmeli; bu çok ciddi nüfusun istekleri, beklentileri doğrultusunda hareket ederek kent ekonomisine katkı sağlamalıyız. Başkent Ankara'da çok önemli bir potansiyel var ancak bizler bunu değerlendiremiyoruz. Ne yazık ki üniversite gençliğinin fikirleri ve istekleri yeterince dikkate alınmıyor" dedi.

"AR-GE'YE ÖNEM VERİLMELİ"
Bunun yanı sıra, üniversitelerle işbirliği kapsamında özellikle AR-GE ve inovasyon gibi önemli alanlarda çok büyük gelişmelere imza atılabileceğini dile getiren Aydın, "AR-GE ve inovasyon gibi alanlarda personel ihtiyacı karşılanırken, sanayi kuruluşları da finansal olanaklarını kullanmaları ve üniversitelerde filizlenen fikirlerin projeye dönüşmesine yardımcı olmaları halinde ülke ekonomisine büyük katkılar sağlanabilir" diye konuştu.

İLLERE GÖRE ÖĞRENCİ SAYILARI
İstanbul: 541 bin 306 Ankara: 262 bin 389 İzmir : 145 bin 978 Konya : 100 bin 688 Kocaeli: 69 bin 976

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Öğrenci hazinesini değerlendirmiyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN