Altındağ'a 4 yeni cami daha

Altındağ Belediyesi, "Mahalle Camileri" uygulamasına Alemdağ, Karapürçek ve Gültepe camileri ile devam edecek

Giriş Tarihi: 1.8.2014
Altındağlı vatandaşlardan büyük ilgi gören "Mahalle Camileri" uygulaması, 4 yeni camiyle devam ediyor. Alemdağ, Beşikkaya, Karapürçek ve Gültepe mahallelerindeki camilerin 2015 yılında tamamlanacağını belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, daha önce Karapürçek, Beşikkaya ve Altın Köy'e de 4 cami yaptıklarını hatırlattı.

"GÖSTERİŞTEN UZAK OLACAK"
Altındağ'ın hızla değiştiğini söyleyen Tiryaki, ezan okunduğunda cemaatin rahatlıkla abdest alıp, erkenden namaza yetişebileceği ibadethaneler inşa ettiklerinin altını çizdi. Tiryaki, "Bu kutsal mekanlar bölge halkının ihtiyaçlarını karşılayacaktır" dedi. Mahalle camilerinin özelliklerinden de bahseden Tiryaki, Altındağ'a yapılacak olan camilerin gösterişten uzak bir yapıda olduğunu ifade etti.

SELÇUKLU MİMARİSİ
Tiryaki, ibadethanelerin alt kısmının ticarethane olarak kullanılmamasını istedi. Mahalle camilerinin her zaman temiz ve bakımlı olacağını da sözlerine ekleyen Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki, şöyle konuştu: "Yapımına başlanan camilerde Selçuklu mimarisine ait motifler yer alacak. Camilerin tavanındaki oyma figürlerden merdivenlerindeki işlemelere, ahşap zeminlerinden mihrabına kadar Selçuklu Dönemi'nin izlerini görmek mümkün olacak. 150 kişinin ibadet edebileceği camiler yazın serin, kışın sıcak olma özelliğiyle cemaate kapılarını açacak. Camilerin kapıları ise tek bir çivi bile kullanılmadan kündekari yöntemiyle yapılıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Altındağ'a 4 yeni cami daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN