Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dahilerin Okulu' Ankara Fen Lisesi

Ankara Fen Lisesi'nin bu yılki mezunları, LYS sınavında büyük oranda tıp ve mühendislik fakültelerine yerleşti

Giriş Tarihi: 1.8.2014
Dahiler Okulu olarak bilinen Ankara Fen Lisesi'nin bu yılki mezunları, 2014- LYS sonuçlarına göre geçmiş yıllardaki geleneği bozmayarak büyük oranda tıp ve mühendislik fakültelerine yerleşti. Fen ve matematik ağırlıklı eğitim verilen okulun tanınmış mezunları arasında önemli üniversitelerin rektör ve dekanlarının yanı sıra dünyaca ünlü Türk bilim insanları, CEO'lar ve sanatçılar da bulunuyor. Türkiye genelinde neredeyse tam puanla öğrenci almasıyla tanınan Ankara Fen Lisesi, trafikten ve şehir gürültüsünden uzak ODTÜ kampusunun içinde erken bir üniversite görüntüsü çiziyor.

CEO YETİŞTİRİYOR

Kuruluş amacı 1963'te "Türkiye'deki fen alanında üstün yetenekleri saptanmış çocukların bu yeteneklerini geliştirmek, zekalarını inkişaf etmek" olarak tanımlanan Ankara Fen Lisesi, kuruluşunun 50. yılında, aralarında dünya genelinde adından söz ettiren bilim insanları, CEO'lar ve ünlü sanatçıların bulunduğu 4 bin mezun yetiştirmenin gururunu taşıyor. Ankara Fen Lisesi Müdürü Aydın Demir, okulun 1962 yılında, zamanın Milli Eğitim Bakanı Hilmi İncesulu'nun "Üstün istidatlı öğrencileri kabul edecek parasız yatılı yeni bir ilim lisesi açılmasını uygun bulurum. Bu lise ileriki ilim kadrolarımız için personel hazırlayacaktır" sözleri üzerine açıldığını ifade etti.

KİMLER YOK Kİ?
Ankara Fen Lisesi mezunları, Türkiye ve dünyada önemli bilim merkezlerinde görev alıyor. Bunlar arasında Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdullah Atalar, Hacettepe Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Sivri, NANOTAM Başkanı Prof. Dr. Ekmel Özbay da bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dahilerin Okulu' Ankara Fen Lisesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN