Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kale esnafını sigortasızlık yaktı

Kale Mahallesi'nde meydana gelen yangında büyük maddi zarar gören ve çoğu antikacı 18 iş yerinin ahşap olduğu için sigortalanmadığı ortaya çıktı

Altındağ Kale Mahallesi'nde bulunan ahşap bir dükkânda henüz belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın da 18 dükkân ve 2 ev kullanılamaz hale geldi. Alevlerin büyümesiyle dükkanda bulunan piknik tüpü de patladı. Ankara'nın farklı bölgelerinden gelen itfaiye ekiplerinin sabaha karşı söndürdüğü yangının ardından geriye bir enkaz yığını kaldı. Dükkanları küle dönen esnaf da kara kara düşünmeye başladı.

"MUSLUKLARDA SU YOK" İDDİASI
Çaresiz şekilde ne yapacağını düşünen esnaf, iş yerlerine sigorta yaptıramamanın kendilerini olumsuz etkilediğini ifade etti. İsmini vermek istemeyen bir esnaf, "Dükkânların ahşap olmasından dolayı sigorta şirketleri iş yerlerimize sigorta yapmadı. Biz dükkânların yandığı ile kaldık" dedi. Yangının bu kadar büyümesinde sokakta bulunan yangın vanalarının boş olmasının da etkili olduğunu iddia eden esnaflar, "İlk etapta buraya 2 itfaiye aracı geldi. Yangın vanaları boş olunca verimli müdahale edemediler ve takviye ekip istediler. Ardından 10 itfaiye aracı daha geldi ancak binalar ahşap olunca her yeri sardı" diye konuştu.

"BÜYÜKŞEHİR EV TAHSİS ETTİ"
Ailesi ile birlikte kaldığı evi yanan Murat Mehmet Öznur, "Yangın muslukları boşa yapıldı. Musluklar ana vanadan kapalıydı. Ailemle birlikte kaldığımız ev yandı. Halamızda kalacağız. Ankara Büyükşehir Belediyesi bize eşyalı kiralık daire tahsis edecek" şeklinde konuştu. Bir antikacı, "Şu an her biri farklı değerlere sahip birçok eşya yandı ve kullanılamaz hale geldi. Benim ilk etapta zararım 100 bin TL" ifadelerini kullandı.

HASAR TESPİTİ YAPILIYOR
İtfaiye ekipleri, alevleri kontrol altına aldıktan sonra tüm gün boyunca yanan iş yeri ve evlerde soğutma çalışmalarını sürdürürken bir yandan da hasar tespiti yaptı. İş yerleri yanan esnaf, yanan mallarını listelere yazarak itfaiye ekiplerine teslim etti.

TARİHİ CAMİ SON ANDA KURTULDU
Yanan iş yeri ve evlerin bulunduğu Hanımlar Sokak ve Asker Sokak'ın kesiştiği yerde bulunan 14'üncü asırdan kalma Hacı Arap Camii, itfaiye ekiplerinin titiz çalışması ile birlikte yanmaktan son anda kurtarıldı. İtfaiye ekiplerine teşekkür eden Hacı Arap Camii görevlisi, "İtfaiye ekipleri cami etrafından hemen özel bir şekilde önlem alınca tarihi cami yanmaktan son anda kurtuldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kale esnafını sigortasızlık yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN