Hamamarkası'nda gelenekler canlanıyor

Altındağ Belediyesi, Hamamarkası'na yerleştirdiği "yitik taşı" ve "sadaka taşı"yla Türk kültür mirasının unutulmuş geleneklerini canlandırıyor

Giriş Tarihi: 4.8.2014
Altındağ Belediyesi'nin Hamamarkası bölgesine yerleştirdiği "yitik taşı" ve "sadaka taşı", bölgeye gelen ziyaretçilerde merak uyandırıyor. Unutulmaya yüz tutan sosyal ve tarihi değerleri hayata döndürdüklerini belirten Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Restorasyon çalışmalarımızı yürüttüğümüz tarihi alanda eski geleneklerimizi de canlandırmak için projeler üretiyoruz. Yitik taşı ve sadaka taşı buna güzel bir örnek. Bu 2 güzel gelenek Anadolu insanının yüce gönlünü ve güvenini gözler önüne seriyor" dedi.

"GÜVEN YÜKSEKTİ"
Yitik taşı hakkında bilgi veren Tiryaki "Geçmişte eşyaları kaybolan vatandaşların ilk önce yitik taşlarına baktıkları, kendilerine ait ise aldığı, aksi takdirde eşyalara dokunmadıkları biliniyor. Bu durum geçmiş dönemlerde toplumsal güven ve dayanışmanın ne kadar yüksek olduğunu gösteriyor. Yitik taşları, fazilet ve merhamet sembolü olarak kayıtlardaki yerini koruyor" diye konuştu.

Sadaka taşı yeniden geldi
Sadaka taşının ise zekât, fitre gibi hayırların ihtiyacı olan kişilere ulaştırılmasında bir araç olarak kullanıldığını da aktaran Tiryaki, eskiden varlıklı ve durumu iyi olan insanların sadaka taşı aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine yardımda bulunduğunu ve bu şekilde toplumsal beraberliğin güçlendiğini söyledi. Tiryaki, bu taşlara sadakaların gece geç saatlerde bırakıldığını, ihtiyacı olan kişilerin de ihtiyacı kadar bu yardımdan faydalandığını sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamamarkası'nda gelenekler canlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN