Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alagöz Müzesi'nde restorasyon tamam

Giriş Tarihi: 5.8.2014

Genelkurmay Başkanlığı tarafından bakım, onarım ve restorasyonu tamamlanan "Alagöz Karargah Müzesi" yeniden ziyarete açıldı

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Polatlı'daki Alagöz Karargah Müzesi'nin ziyarete açıldığı bildirildi. Geçtiğimiz temmuz ayında bakım, onarım ve restorasyonu Genelkurmay Başkanlığı'nca tamamlanan müzede giysi odası, kitaplık ve hatıra eşya odası, zabitan yemek odası, mutfak, muhabere Odası, başkumandanlık odası, kurmay heyeti odası, dinlenme odası, yaveler odası, Atatürk'ün yatak ve yemek odası ve hizmet eri odası olmak üzere 12 oda bulunuyor.

HER GÜN ZİYARETE AÇIK

Müzenin bulunduğu Alagöz Köyü, Ankara Polatlı yoluna 4 kilometrelik tali yolla bağlanıyor. Yol ayrımı Ankara'ya 36 kilometre, Polatlı'ya ise 31 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Müze, haftanın her günü 09.00 - 16.00 saatleri arasında açık.

SAVAŞTA 'CEPHE KARARGAHI' OLDU
Sakarya Meydan Savaşı'nda düşman kuvvetlerinin Polatlı yakınlarına kadar gelmesi üzerine Batı Cephesi Komutanlığı, Ankara-Polatlı arasındaki Alagöz Köyü'nü Cephe Karargâhı olarak seçti. Bu köyün halkından, Türkoğlu Ali Ağa'ya ait çiftlik evi karargâh olarak kullanıldı. Savaşın ardından bina, 1965 yılına kadar ev olarak kullanıldı. Daha sonra vârisler tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildi. 1967 yılında, Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğü'ne bağlı olan Anıtkabir Müze Müdürlüğü'ne devredilen binanın restorasyonu yapılarak müze haline getirildi. Müzenin üst katı 10 Kasım 1968 tarihinde tanzim edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alagöz Müzesi'nde restorasyon tamam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN