2 bin yıllık mezar taşları Başkent'te sergilenecek

Giriş Tarihi: 6.8.2014

Anadolu'dan yurt dışına kaçırılan Lidya dönemi mezarları ile adak stelleri ABD'den getiriliyor. Eserler Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenecek

Yaklaşık 2 bin yıllık Lidya dönemi mezarları ve adak stelleri, kaçırıldıkları ABD'den Başkent Ankara'ya getirilerek Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde sergilenecek. M.S. 1-3. yüzyıllara tarihlendirilen stellerin nereden ve ne zaman kaçırıldıkları tespit edilememekle birlikte Manisa kökenli oldukları düşünülüyor.

İZİNİ SÜRÜP BULDULAR
2006'da Lidya bölgesine (Batı Anadolu) ait 16 mezarla adak stelinin satışa çıkarıldığı ihbarını aldıklarını ve eserlerin izini sürerek haziranda stellerden 10'unun yerinin tespit ettiklerini anlatan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, stellerin en kısa zamanda Türkiye'ye getirileceğini ifade etti. Çelik, eserlerin önce Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde, daha sonra da Manisa Müzesi'nde teşhir edileceğini açıkladı.

FBI OPERASYONUYLA GERİ ALINDI
Bakanlık, eserleri FBI ve Washington Emniyet Müşavirliği'nin operasyonuyla geri aldı. Son 10 yılda yasa dışı yollarla yurt dışına kaçırılan 4 bin 147 kültür varlığının Türkiye'ye iadesinin sağlandığına işaret eden Çelik, "İadesini sağladığımız kültür varlıklarından sonuncusu ise Lidya bölgesine ait on mezar ve adak stelleri oldu" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 bin yıllık mezar taşları Başkent'te sergilenecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN