Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sevgili' kılığındaki polisin dolandırıcı avı

Giriş Tarihi: 9.8.2014

14 ve 16 yaşındaki iki dolandırıcı, kendisine sevgili süsü veren polisin operasyonuyla Başkent'te yakalandı

Ankara'da 14 yaşındaki dolandırıcı "sahte komiser" İ.Y. ile ona gözcülük eden 16 yaşındaki M.A. polisin kendilerine sevgili süsü vererek yaptığı operasyonla yakalandı. İkilinin vatandaşı telefonla arayıp kendilerini polis olarak tanıttığı ve evlerinin bir gasp çetesi tarafından tespit edildiğini söyleyerek, "Para ve altınlarınızı bize teslim edin. Çeteyi çökertelim size geri iade edelim" diyerek dolandırdığı saptandı. İ.Y.'nin polis sorgusunda, "İşsizim. Bana para lazım. Bu işten de çok para kazanıyorum" dediği, yanında yakalanan 16 yaşındaki arkadaşı için ise "İşi ona da öğretiyorum. Çok para kazanacağız" dediği iddia edildi. İki dolandırıcı çıkarıldıkları mahkemece serbest bırakıldı.

PARKTA BULUŞMA

Dolandırıcılık Büro ekipleri, astsubay T.D.'nin ihbarı üzerine çalışma başlattı. İhbarda, "Beni arayan bir kişi kendisini 'komiserim' diye tanıttı. Bir gasp çetesinin beni tespit ettiğini bankada ve evde para tutmamam gerektiğini söyledi. Daha sonra da banka ve evde bulunan paramı güvenli bir ortamda muhafaza etmek istediğini söyledi. Belirttiği adrese söz konusu parayı getirmemi istedi" dediği belirlendi. Polis, beş kişilik operasyon ekibi kurdu. Ekipte iki kişi sevgili kılığına girerek Çankaya Botanik Park'ta ihbarı yapan astsubayı beklemeye başladı.

7 KİŞİYİ 250 BİN TL DOLANDIRDILAR
Astsubaya da telefon görüşmesini kaydetmesi için dinleme cihazı verildi. Parkta kısa bir araştırma yapan dolandırıcı İ.Y., ardından bölgeden ayrıldı. Hemen sonra astsubayın beklediği telefon geldi. Telefonda kendisini komiser olarak tanıtan İ.Y., astsubay T.D.'ye artık güvende olduğu konusunda telkinlerde bulundu. T.D., verilen talimatları yerine getirerek yanında getirdiği sahte 50 bin lirayı bir otobüsün arka tekerine bırakarak uzaklaştı. Otobüsün hemen yanında bulunan bankta iki sevgili gibi oturan polisler de parayı almaya gelen İ.Y.'yi kıskıvrak yakaladı. Az ileride ona gözcülük yaptığı öğrenilen M.A. da yakalandı. 7 kişiyi 250 bin TL dolandırdıkları öne sürülen ikili mahkemece serbest bırakıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sevgili' kılığındaki polisin dolandırıcı avı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN