Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tuana için umut Haberhattı veren ilaç müjdesi

Sağlık Bakanlığı, Sandhoff Sendromu hastası Tuana'ya gerekli olan ilaçların doktor raporuyla talep edilmesi durumunda yeniden karşılanacağını açıkladı

Sabah Ankara'da yayımlanan "Minik Tuana Zamanla Yarışıyor" haberinin ardından Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Sandhoff Sendromu hastası olan ve doktorlar tarafından 5 yıl ömür biçilen 4 yaşındaki minik Tuana hakkında açıklama yapan Bakanlık yetkilileri, "Tuana'nın doktorları tarafından hazırlanan raporlar doğrultusunda bir ilaç talebinde bulunulduğu takdirde Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından bu ilaç yeniden temin edilecektir" dedi.

ÇOK MUTLU OLDUK
Sağlık Bakanlığı tarafından ilacın yeniden karşılanacağı için çok mutlu olduklarını ifade eden Baba Bünyamin Karakuş, "İlacın yeniden Tuana'ya verilecek olması bizi gerçekten çok sevindirdi. Sağlık Bakanımız ve devletimize teşekkür ediyoruz. Bizim tek isteğimiz kızımızı Amerika'daki tedaviye yetiştirebilmek" diye konuştu.

ETKİSİNİ GÖRDÜK
İlacın daha önce talep edildiğinde bakanlık tarafından 3 kez kendilerine olumsuz yanıt geldiğini ifade eden anne Senem Karakuş ise, "Biz bu ilacı Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'ndan daha önce 3 kez talep ettik. Ancak 3'ünde de olumsuz yanıt aldık. Biz bu ilacı alırken çok zorlandık. Biz zamanla yarışıyoruz. Bu ilacı kullandıktan sonra Tuana'nın üzerinde etkileri oldu. Bize bu ilacın Sağlık Bakanlığı tarafından rahat bir şekilde temin edilmesi çok önem arz ediyor. Tuana'nın bir umut da olsa ömrünü uzatıp o tedavilere yetiştirmeliyiz" şeklinde konuştu.

VAKIFLAR YARDIM BEKLİYOR
Tuana'nın hastalığı üzerinde çalışan vakıfların yardıma ihtiyaç duyduğunu belirten anne Karakuş, "Amerika, İngiltere ve Fransa'daki vakıflar insanlardan destek bekliyor. Bu vakıflar tedavi aşamasına geçtiklerinde hastalardan herhangi bir ücret talebinde bulunmayacak. Ne kadar yardım olursa o kadar çabuk tedaviye başlanır ve Tuana kurtulur" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tuana için umut Haberhattı veren ilaç müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN