Ankara evreni gözleyecek

Giriş Tarihi: 10.8.2014

Şili Büyükelçisi Palma, ülkesindeki gelişmiş teleskopları Türk astronomların da kullanabileceğini söyledi

Şili Büyükelçisi Fernando Varela Palma ve Kültür Ataşesi Paulino Toledo, Ankara Üniversitesi (AÜ) Kreiken Rasathanesi'ni ziyaret etti. Bünyesinde dünya astronomisine yön veren en önemli gözlem araçları ve teleskopların bulunduğu Şili'nin temsilcileri, Türk astronomlarının da son teknoloji ürünü bu teleskoplarla gözlemler yapabilmesinin yollarını masaya yatırdı.

RASATHANEYİ İNCELEDİ
Üniversitede yapılan uzay bilimleri ilgili çalışmaların dikkat çekici olduğunu belirten Büyükelçi Palma, dünya üzerindeki tüm astronomi altyapı yatırımlarının yarısını barındıran Şili'deki gelişmiş gözlem araçları ve teleskopları, AÜ ile ortaklaşa kullanmanın yollarını aradıklarını belirtti. Büyükelçi Palma, AÜ'nün Kreiken Rasathanesi'ni de dikkatle inceledi.

ŞİLİ ÇEKİM MERKEZİ
Şili, Avrupa Güney Gözlemevi'nin (ESO) tam üyesi olması nedeniyle kısa sürede dünya üzerindeki tüm astronom ve astrofizikçiler için bir çekim merkezi haline geldi. AÜ Kreiken Rasathanesi'ndeki buluşmada ise Türk astronomlarının Şilili meslektaşları ile ortak çalışmalar yapması için ikili işbirliklerini tesis etmek üzere görüşmeler yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara evreni gözleyecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN