İsviçre Frangı deyip altınları götürdüler

Giriş Tarihi: 10.8.2014

Kuyumculardan alışveriş yapan dolandırıcılar, altınlara karşılık olarak İsviçre Frangı diyerek kur değeri çok düşük olan İsveç Kronu'nu verdi

Ankara polisi dolandırıcıların yeni bir tuzağını daha deşifre etti. Edinilen bilgilere göre değişik suçlardan 22 sabıkası bulunan N.I. ile 20 sabıkaya sahip R.E.A. son dönemlerde kuyumcuları hedef aldı. Sabıkalı dolandırıcıların özellikle Ulus Anafartalar'da bulunan kuyumculara müşteri kılığında girip yüklü miktarda alışveriş yaptığı saptandı. Üzerlerinde Türk parası bulunmadığını, bunun yerine kur değeri 2.30 TL olan İsviçre Frangı ile ödeme yapmak istediklerini söyledikleri belirlendi. Ancak Frang yerine buna benzeyen ve kur değeri 0.30 TL olan İsveç Kronu vererek kuyumcuları kandırdıkları, bu yöntemle yüklü miktarda vurgun yaptıkları ortaya çıktı. Polisin yakaladığı iki dolandırıcı adliyeye sevk edildi.

KUYUMCULARI HEDEF ALDILAR

Vatandaş ve esnafı geçmişte Euro diye geçersiz olan Peru parasıyla kandıran dolandırıcılar yeni bir yöntem geliştirdi. Dolandırıcılıkta sınır tanımayan iki kafadar bu kez kuyumculara dadandı. Ancak kullandıkları paralar farklıydı. Anafartalar Caddesi'nde bulunan kuyumculara dadanan dolandırıcılar müşteri kılığına büründü. Alışveriş bahanesiyle girdikleri kuyumculardan yüklü miktarda altın alan ikili üzerlerinde Türk parası bulunmadığını belirterek ceplerinden kur değeri yüksek olan İsviçre Frangı diye İsveç Kronu çıkarıp verdi.

PARALAR BENZER KURLAR FARKLI
Bu yöntemle birçok yerden alışveriş yapıp çıkan ikilinin ardından kuyumcular birbirine benzerliğiyle bilinen iki paranın İsviçre Frangı değil İsveç Kronu olduğunu öğrenince dolandırıldıklarını anlayarak soluğu emniyette aldı. Bunun üzerine çalışma başlatan polis, dolandırıcıların görüntülerini iş yerlerinin kameralarından tespit etti. Adres ve kimlik bilgileri belirlenen N.I.'nın 22, R.E.A.'nın da 20 suçtan sabıkalı oldukları ortaya çıktı. Düzenlenen baskınla yakalanan ikilinin bazı mağazaları da aynı yöntemle dolandırdığı tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsviçre Frangı deyip altınları götürdüler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN