Otobüsçüler YHT'ye yetişmeye çalışıyor

Şehirlerarası otobüs işletmecileri ekspres seferleri artırıp süreyi kısaltarak YHT ile rekabet edecek

Giriş Tarihi: 10.8.2014
YHT'nin uyguladığı esnek bilet fiyatı uygulaması ile rekabet etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Ankara Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri ve Acenteleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tekeli, "YHT ile bilet fiyatı konusunda rekabet edemeyiz. Çünkü zarar ediyoruz" dedi. Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Ramazan Bayramı öncesi açılışı yapılan Ankaraİstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattında sabah saatlerinde yüzde 100 doluluk yakalanırken normal saatlerde bu sayı yüzde 75'e düşüyor. 6'sı gidiş ve 6'sı geliş, toplam 12 sefer yapan İstanbul-Ankara YHT hattında günde ortalama 5 bin 500 kişi taşınıyor. YHT kısa sürede bu sayılara ulaşırken otobüs işletmecileri mevsimsel yoğunluk olması ve otobüslerin dolu gitmesinden dolayı kayba uğrayan yolcu sayısının şu an tespit edilemeyeceğini bunun ancak eylül sonrası anlaşılacağını ifade etti. Tekeli, "Mevsimsel yoğunluktan dolayı kaybettiğimiz yolcuyu tespit edemiyoruz ancak düşüş bekliyoruz" diye konuştu. YHT ile bilet fiyatı konusunda rekabet etmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Tekeli, "Bugün 500 kilometre olan Ankara-İstanbul ulaşımı en az 65 TL olmalı. Ancak otobüsçüler olarak biz bu fiyatı 55 TL yaptık. Zarar ediyoruz" şeklinde konuştu.

'MALİYETLER YÜKSEK'
Otobüs firmalarının her zaman rekabete açık olduğunu ifade eden Başkan Mustafa Tekeli, "Biz rekabete açığız. Ancak şartlar eşit olmak zorunda. Bilet fiyatları maliyete göre belirlenmeli ya da aynı desteği otobüs sektörüne de vermeli. Bu haksız rekabet nedeniyle maliyetlerini düşürmeye çalışan otobüs firmaları on numara yağ kullanmaya başlıyor. Bu da can ve mal kaybına neden oluyor" görüşünü savundu.

"EKSPRES SEFER ARTAR"
Ankara'dan İstanbul'a günde ortalama 200 otobüs seferi yapıldığını belirten Tekeli, "AŞTİ'den İstanbul'a günde ortalama 200 otobüs seferi yapılıyor. Ortalama 6 saat... Ekspres seferler ile AŞTİ ile İstanbul Alibeyköy arası 4 saat 45 dk'ya indiren firmalar var. YHT bu fiyatlarda devam ederse ekpres sefer sayısı artacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otobüsçüler YHT'ye yetişmeye çalışıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN