Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çatı Başkent'te çok fena çöktü

"Çatı" adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, destekçisi olan 14 siyasi partinin yerel seçimde Başkent'te aldığı oy oranının tam 8 puan gerisine düştü

Seçim yılı olarak geçen 2014'ün sürpriz ismi Ekmeleddin İhsanoğlu, Başkent'te sınıfta kaldı. 14 siyasi partinin ortak adayı olarak Cumhurbaşkanlığı'na adaylığını koyan İhsanoğlu, yerel seçimlerde MHP, CHP ve BBP'nin de içinde bulunduğu partilerin aldığı toplam oyun 8 puan gerisinde kaldı. Mart ayında gerçekleşen yerel seçimlerde toplamda yüzde 53'ü bulan çatı partilerin oyları, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 8 puan gerileyerek yüzde 45'te kaldı.

OYLAR ERDOĞAN'A GİTTİ

MHP, CHP ve BBP'nin aralarında bulunduğu 14 siyasi partinin ortak adayı olarak Erdoğan'ın karşısına çıkan Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun planları Ankara'da tutmadı. Seçimden önce "İlk turda zafer kazanırız. Yüzde 60 oy bekliyorum" ifadesini kullanan İhsanoğlu, söz konusu partilerin yerel seçimlerde aldığı oy toplamının 8 puan gerisine düştü. Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde yüzde 45 oy alan AK Parti ise Erdoğan'ın adaylığıyla Başkent'te oylarını 6 puan artırarak yüzde 51'e çıkardı.

FARK BEKLENENDEN FAZLA
Resmi olmayan sonuçlara göre 12. Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, Başkent Ankara'da yüzde 51,35 oy oranına ulaşarak, partisinin 2011 genel seçiminde aldığı oyu yüzde 2, 2014 yerel seçiminde aldığı oyu ise yüzde 6 artırmayı başardı. 3 milyon 611 bin 571 seçmenin bulunduğu Ankara'da, seçime katılım, son yılların en düşük seviyesinde oldu. Tatil dönemi olması nedeniyle katılımın düşük olacağı tahminleri yapılırken, fark beklenenden fazla oldu.

SEÇMEN SAYISI % 14 DÜŞTÜ
Ankara'da 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde 3 milyon 409 bin 758 kayıtlı seçmen bulunurken, katılım oranı yüzde 89 olarak gerçekleşmişti. 30 Mart 2014'teki yerel seçimlerde ise büyük bir çekişme yaşanmıştı. 3 milyon 607 bin 785 seçmenin bulunduğu Ankara'da katılım oranı yüzde 91,05 oranında gerçekleşmişti. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise 3 milyon 611 bin 571 seçmenin yüzde 77,06'sı sandığa gitti. 30 Mart'tan sonra katılım oranında yaklaşık yüzde 14'lük düşüş yaşandı.

ALTINDAĞ'DA PASTALI 'ZAFER' KUTLAMASI
Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması AK Parti Altındağ İlçe Başkanlığı'nı coşturdu. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zelkif Kazdal, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve AK Parti Altındağ İlçe Başkanı Ahmet Karaca'nın önderliğinde toplanan partililer pasta keserek Erdoğan'ın büyük zaferini kutladı.

ZAFERİ KUTLADILAR

AK Parti Altındağ İlçe Başkanlığı, önceki gün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde renkli görüntülere sahne oldu. İlçe teşkilatıyla bir araya gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zelkif Kazdal, Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki ve AK Parti Altındağ İlçe Başkanı Ahmet Karaca, partililerle birlikte Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı olarak seçim zaferini kutladı.

FORSLU PASTA

Başbakan Erdoğan'ın seçim kampanyası tanıtımında da kullandığı üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu ve fotoğrafı bulunan pastadan hazırlatan AK Partililer, seçim sonuçlarının netlik kazanması üzerine büyük bir coşkuyla pastayı kesti. Pasta kesiminin ardından Ulus'ta bulunan ilçe başkanlığının terasına çıkan partililer, Erdoğan'ın seçim zaferi için hazırlanan havai fişek gösterisini izledi.

ERDOĞAN TÜM KESİMLERİ BİRLEŞTİRDİ
Resmi olmayan sonuçlara göre Türkiye'nin 12. Cumhurbaşkanı olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başkent'in tüm kesimlerinden oy alma başarısını gösterdi. Erdoğan, zafer konuşmasında da Yeni Türkiye'nin eskisinden çok daha farklı olacağının altını çizdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çatı Başkent'te çok fena çöktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN