Başkent'e Türkiye'nin en büyük külliyesi

Giriş Tarihi: 13.8.2014

Aynı anda 15 bin kişinin namaz kılabileceği bir camiyi de barındıran Türkiye'nin en görkemli külliyesi Ankara'da inşa ediliyor

Büyükşehir Belediyesi, yine bir ilki gerçekleştirerek Türkiye'nin en görkemli külliyesini Kuzey Yıldızı rekreasyon alanında inşa etmeye başladı. Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi'nde, aynı anda 15 bin kişinin namaz kılmasına imkan veren dört minareli bir cami ile otopark, seyir kulesi, hamam, imarethane ve yeme içme mekanları yer alacak.

"KÜLLİYE KÜLTÜRÜ YAŞATILACAK"
Kuzey Ankara Projesi kapsamında gerçekleştirilen Merkez Camii ve Külliyesi'nin sadece Başkent'e değil Türkiye'ye hizmet verecek özellikte olacağını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Atalarımızdan bize kalan en önemli kültürel miraslardan biri olan, camisi, kütüphanesi, dinlenme yerleriyle ilim, sosyal yapılar ile ibadethanelerin iç içe bulunduğu külliye kültürünü Kuzey Ankara'da yaşatacağız" dedi.

KONGRE MERKEZİ DE YAPILACAK

Selimiye Camii ve Külliyesi başta olmak üzere birçok külliyenin Osmanlı'dan miras kalan en güzel eserler olduğunu hatırlatan Gökçek, "Kuzeykent Merkez Camii ve Külliyesi, ileride planlanacak Kongre Merkezi ile birlikte Kuzey Ankara Kent Girişi Kentsel Dönüşüm alanı sadece Ankara'nın değil tüm Türkiye'nin ilgi göstereceği oldukça büyük bir proje olarak hatırlanacaktır" dedi.

SEYİR KULESİ VE HAMAMLAR
Küliyenin yaklaşık 65 bin metrekarelik bir bölgede inşa edildiğini kaydeden Melih Gökçek, şu bilgileri verdi: "Projenin içinde kapalı alanda 5 binin üzerinde yarı açık ve açık alanlar ile cami avlusu, revaklar, yan teraslar da dahil olduğunda toplam 15 bin kişinin aynı anda namaz kılacağı cami bulunuyor. 6 kapalı otopark bulunuyor. Kapalı katlı otopark alanının üzerinde fıskiyeli havuzlu bir giriş bulunacak. Bu alanın giriş kısmında etrafından dolaşılarak çıkılan seyir kulesi, bitiş kısmında cami giriş meydanı ve (saat kulesi olan) iki yanında arasta olacak. Arastalarda dini yayınların satıldığı, din turizminin organizasyonlarının yapıldığı şirketler, yeme-içme mekanları yer alacak. Külliye içinde kadın ve erkekler için iki ayrı hamam, içinde Türk ve Osmanlı mutfağının yanı sıra yöresel yemeklerin olacağı imarethane, özellikle üst düzey misafirlerin ağırlanacağı çay ve kahve köşkleri bulunacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başkent'e Türkiye'nin en büyük külliyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN