Kayıp çocuklar için iz köpekleri devrede

Büyükşehir Belediyesi Ankara İtfaiyesi, özellikle kayıp çocukların bulunmasında yardımcı olması amacıyla iz köpeği yetiştiriyor

Giriş Tarihi: 14.8.2014
Büyükşehir Belediyesi Ankara itfaiyesi, özellikle kayıp çocukların bulunmasında yardımcı olması amacıyla "iz köpeği" yetiştiriyor. Koku ve iz takibi yeteneklerine sahip iz köpekleri kayıp kişilerin ilk 24 saatlik süreçte bulunmasında özel önem taşıyor. İz köpeklerinden, başta çocuklar olmak üzere kendilerini ifade edemeyen zihinsel engelliler ile alzheimer gibi hastalıkları bulunan kişilerin bulunmasında da yararlanılıyor.

DORA'YI YETİŞTİRİYORLAR

Son günlerde kaybolan çocuklarla ilgili istenmeyen olayların yaşanması üzerine harekete geçen Ankara İtfaiyesi, bu amaçla iz köpeği yetiştirilmesi ile ilgili projeyi hayata geçirdi. 'Köpek Eğitmeni' sertifikasına sahip Dinçer Gülbağ ile Ersin Ünver, 8 aylık Labrador-Pithbull karışımı "Dora" adlı dişi köpeği iz köpeği olarak eğitiyor. Dora'nın eğitimine 2 ay önce kişiliğinin şekillenecek seviyeye gelmesi ile başladıklarını belirten Gülbağ, "Algı ve öğrenme kabiliyeti yüksek olan Dora, şimdiden başarılı işler gerçekleştiriyor. Dora 1 yılda iz köpeği olarak acil durumlarda imdada yetişecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayıp çocuklar için iz köpekleri devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN