Bonzai Ankara'yı tehdit ediyor

Savcılık, Başkent'te kullanılan uyuşturucu maddeler arasında bonzainin ilk sırada yer aldığını bildirdi

Giriş Tarihi: 16.8.2014
SABAH Ankara'nın daha önce gündeme getirdiği 'bonzai belası'na 'savcılar' da dikkat çekti. Başkent'te kullanılan uyuşturucu maddeler arasında bonzainin ilk sıralarda yer aldığı bildirildi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosuna, uyuşturucu madde kullanıcıları hakkında 1 Temmuz-11 Ağustos günleri arasında yaklaşık 500 suç dosyası geldi.

KOLAY BULUNUYOR
İncelenen dosyalarda, 'bonzai' olarak bilinen JWH-18 grubu sentetik kannabinoid türevi uyuşturucu madde kullanımı ilk sıralarda yer aldı. Bonzainin kolay bulunduğuna ve ucuzluğuna dikkati çeken Kaçakçılık ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcıları, bonzai kullananların ekonomik durumunun kötü olması, ailevi sorunlar, merak ve çevresel etkiler yaşamasının bonzaiye başlama nedenleri arasında bulunduğunu belirtti.

KARARI SAVCI VERECEK
'Yeni yargı paketi' olarak bilinen Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanununun yürürlüğe girmesiyle uyuşturucu madde kullanıcılarının hakim yerine savcı karşısına çıkartılmaya başlandı. Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanma suçunun cezası 1 yıldan 2 yıla kadar hapis iken, 2 yıldan 5 yıla çıkartılan değişiklikle zanlı daha önce mahkemeye sevk edilirken düzenlemeyle savcılık tarafından takip edilecek.

KAMU DAVASI AÇILACAK

Kulanıcıları önce tedavi için Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezlerine sevk eden savcılar, erteleme süresi zarfında şüpheli hakkında asgari bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbiri uygulayacak. Savcı tarafından takip edilen dosyada, kişi bir yıl denetimli serbestlik ve 5 yıl erteleme süresine tabi tutulacak. Bu süre zarfında şüphelinin, kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın alması, tedaviyi kabul etmemesi ya da hakkında 5 yıl içerisinde yeniden uyuşturucu madde kullanmaktan işlem yapılması durumunda Asliye Ceza Mahkemelerinde kamu davası açılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bonzai Ankara'yı tehdit ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN