Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milli Kütüphane'de dijital arşiv genişledi

Milli Kütüphane Başkanlığı'nca oluşturulan dijital koleksiyonda 20 bine yakın sinema afişi, tablolar, taş plaklar ile harita ve pullar da bulunuyor

Giriş Tarihi: 18.8.2014
Türkiye'nin sinema, tiyatro, opera, gösteri siyaset, eğitim ve reklam tarihine artık dijital olarak ulaşılabilecek. Milli Kütüphane Başkanlığı'nca yeni oluşturulan Güzel Sanatlar Sistemi ile kurumun web sayfası üzerinden üye olan herkes, kütüphanenin Kitap Dışı Materyaller Şube Müdürlüğü'nün yurt içi ve dışında üretilen kültür sanat ağırlıklı görsel ve işitsel materyalleri derleme, bağış, satın alma ve değişim yoluyla oluşturduğu koleksiyonlara erişebilecek.

20 BİNE YAKIN AFİŞ DİJİTALDE
Şimdilik sadece 20 bine yakın sinema afişinin bulunduğu sistemde, Türkiye'de literatüre giren ressamların tabloları, stratejik değeri olan tarihi haritalar, pullar, kartpostallar gibi çeşitli koleksiyonlar da yakın bir zamanda araştırmacıların hizmetine sunulacak. Sistem, istenilen materyalin kopyasının cüzi bir miktar karşılığında satın alınmasına da olanak sağlayacak.

TÜRK SİNEM ASININ TARİHİ SEYRİ

Türk tiyatro ve sinemasının en geniş afiş koleksiyonunu, yabanc�� sinema ve tiyatro afişlerinin yanı sıra ticari, siyasi, tanıtım, eğitim, kongre, konferans gibi türlerde 19 bin 705 afişle 1923'lerden günümüze adeta bir köprü kuruyor. Koleksiyonda ilk renkli Türk filmi olan "Halıcı Kız"ın yanı sıra ilk dönem yapımları ve Yeşilçam'ın unutulmaz eserleri de yer alıyor.

11 BİN YENİ AFİŞ
Bugüne kadar düzenlenen sergilerle sanatseverleri buluşturulan afiş koleksiyonu, 11 bin 646 lobi afişle desteklenerek daha zengin bir içeriğe kavuşturuldu. Kütüphanenin 1913-1960 yıllarındaki yerli ve yabancı sanatçı ve orkestraların seslendirdiği taş ve plastik plak koleksiyonundaki taş plakların tamamı da dijital ortama kaydedildi. Yaklaşık 5 bin şarkıdan oluşan koleksiyon mp3 formatında sunuluyor.

Resimler çelik kasalarda
Türkiye'de literatüre girmiş ressamlara ait yağlı boya, suluboya, karakalem ve karışık boya tekniğiyle yapılmış toplam 516 orijinal tablo da Güzel Sanatlar Sistemi'nde yer alacak. Milli Kütüphane'nin kuruluşundan günümüze uzanan eserlerin bulunduğu resim koleksiyonunda, 232 tablonun 2008 yılında başlayan restorasyon, bakım onarım ve çerçevelerinin yenilenmesi çalışmaları ise tamamlandı. Diğer resimler albümler içerisinde çelik kasalarda korunuyor.1890-1960 yıllarını içeren harita koleksiyonunda özellikle Cumhuriyet dönemi Misak-ı Milli sınırlarını kapsayan, stratejik özelliği bulunan haritalar bulunuyor. Türk ve dünya tarihine ışık tutan bu koleksiyonda özellikle İstanbul'u ve tarihi şehirleri tanıtan 1450-1800'lü yıllara ait 546 röprodüksiyon dikkatleri çekiyor. Koleksiyonda, İstiklal Savaşı ve savaş vaziyet planları, şehir imar-iskan planları, Türkiye sınırları açısından gerektiğinde başvurulacak kartografik materyalllerin yanı sıra 1933'ten günümüze kadar basılmış ve yayımlanmış pullar, ilk gün zarfları, kartpostallar, davetiye, broşür, tezhip ve fotoğraflar, Karagöz ve Hacivat gölge oyunundan tiplemelerin tasvirleri, Milli Piyango biletleri de yer alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milli Kütüphane'de dijital arşiv genişledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN