Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni Başbakanlık'ın halıları Manisa Demirci'den gelecek

Yeni Başbakanlık binasının halıları, bu alanda yarım asırdır üretim yapan Manisa'nın Demirci ilçesindeki firma tarafından dokundu. Halıların yanmaz, alev almaz özellikte olduğu belirtildi

Giriş Tarihi: 18.8.2014
Ankara Atatürk Orman Çiftliği'ne (AOÇ) inşa edilen yeni Başbakanlık binasının halıları, Manisa'nın Demirci ilçesinde 1953 yılından bugüne el ve makine halısı üretimi yapan firma tarafından dokundu. AOÇ'de 151 bin metrekare arazi içerisinde 2012 yılında yapımına başlanan, Selçuklu mimarisi özelliklerini taşıyan, son teknolojinin kullanıldığı, yüksek güvenlikli yeni Başbakanlık binasının inşaatının tamamlanmasının ardından, iç mekandaki düzenlemeler de devam ediyor.

4 BİN METRE KARE HALI

Başbakanlık yeni binasının halıları da tarihte halı dokumacılığında önemli bir yeri bulunan, ürünlerini yurt dışına da ihraç eden Demirci'de hazırlanıyor. Halıların dokunduğu fabrikanın Satış Müdürü İsmail Özkul yaptığı açıklamada, yeni Başbakanlık binası için yaklaşık 4 bin metrekare halı dokuduklarını belirtti.

KULLANIM ÖMRÜ 40 YIL

Halılarda özel yün kullandıklarını söyleyen Özkul, halıların dokunma işlemlerinin tamamlandığını söyledi. Projeyi yürüten iç mimarın belirlediği desenlere göre halıların dokunduğunu ifade eden Özkul "Üzerinde üç boyutlu desenler bulunan halılar, yanmaz ve alev almaz özelliğe sahip. Üretilen halının 40 yıllık kullanım ömrü bulunuyor. Halıların yünleri canlı kırkımla yapılıdı, kesinlikle koku yapmaz ve bozulmaz" dedi. Özkul, halıların döşeme işlemi için yakında Ankara'ya gönderileceğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni Başbakanlık'ın halıları Manisa Demirci'den gelecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN