Devrim niteliğinde çalışma yaptılar

Ankoloji Transfer Ofisi tarafından desteklenen öğrenciler, şirket kurarak domates ve meyve zararlılarına karşı devrim niteliğinde yöntem buldu

Giriş Tarihi: 19.8.2014
Ankara Üniversitesi (AÜ) Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi İsmail Atay ile Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Ali Rıza Günal, tarımda devrim niteliğinde çalışmalar yaptı. AÜ Teknoloji Transfer Ofisi tarafından desteklenen öğrenciler, Teknokent çatısı altında gerçekleştirdikleri çalışmada, domates ve meyve zararlılarına karşı yeni yöntemler üretti.

BAKANLIKTAN DESTEK

Danışmanlığını Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nden Prof. Dr. Cem Özkan'ın yaptığı öğrencilerden Atay, "Meyve zararlıları ile savaşımda "Yumurta Parazitoiti Trichogramma Evanescens'in prototip kitle üretimi' projesini, Günal da domateslerdeki önemli zararlılara karşı "Predatör Nesidiocoris Tenuis'in kitle üretimi' projesini geliştirdi. Projeler ile çevre dostu, ekonomik, tarım ilacı kalıntı sorununu azaltmaya katkı sağlayacak ve ihracat potansiyeli yüksek faydalı böcekler meydana getirildi. Öğrenciler çalışmaları sayesinde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan birer "Teknogirişim Sermaye Desteği' kazandı" dedi.

ŞİRKETLER ANKARA VE MUĞLA'DA
Destek, genç girişimcilerin, sahip oldukları fikirleri katma değer ve nitelikli istihdama dönüştürme yolunda teşvik etti. Atay, AÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde kurduğu şirkette projesi üzerinde çalışmaya başladı. Günal ise Muğla'nın Fethiye ilçesinde kurduğu şirkette projesini geliştirmek için harekete geçti. Öğrenciler, geçen yıl yine AÜ Bitki Koruma Bölümü'nden üç öğrencinin benzer projeler ile aldığı Teknogirişim Sermaye Desteği'nin kendilerini cesaretlendirdiğini belirtti.

Kapasite 3 katına çıktı
Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Son iki yılda Teknokentimizin kapasitesini 3 katına çıkardık ve genç girişimciler için ayırdığımız alanı 10 kat artırdık. Bu bağlamda söz konusu öğrencilerimizi gönülden tebrik ediyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devrim niteliğinde çalışma yaptılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN