Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Utanç rekoru!

Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre Türkiye'de geçen yıl kadına yönelik 12 bin 946 şiddet olayı yaşandı. Ankara'nın 809 vaka ile 396 olay yaşanan İstanbul'u ikiye katlaması dikkat çekti

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu'nun talebi ve eylemleri ardından kadına yönelik şiddet olayları ve alınan önlemlere ilişkin Meclis'e sunulan önergeye Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yanıt verdi. Sağlık Bakanlığı 2013'te yaşanan kadına yönelik şiddet olaylarının haritasını yayımladı. Haritada İzmir ilk sırada yer alırken Bursa'dan sonra üçüncülüğü paylaşan Ankara'nın İstanbul'u solladığı görüldü. Yurt genelinde yaşanan 12 bin 946 şiddet olayından 809'u Başkent'te gerçekleşti. Nüfus yoğunluğu bakımından Ankara'nın 3 misli olan İstanbul'da ise 396 şiddet olayının yaşandığı belirlendi. İstatistiklere göre Ankara'nın kadına yönelik şiddet olaylarında İstanbul'u ikiye katladığı göze çarptı. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre geçen yıl ülke genelinde kadına yönelik 12 bin 946 şiddet olayı gerçekleşti. Kadına yönelik şiddetin haritasında başı 1213 vakayla İzmir'in çektiği ortaya çıktı.

İSTANBUL'U İKİYE KATLADI
İzmir'i 828 olay ile Bursa takip ederken, üçüncü sırada yer alan Ankara'da ise 809 vaka yaşandığı kaydedildi. Nüfusu 5 milyona dayanan Başkent'in 15 milyonu aşkın kişinin yaşadığı İstanbul'u kadına yönelik şiddette 2'ye katladığı dikkatlerden kaçmadı. Tekirdağ'ın dahi gerisinde kalan İstanbul'da ise 396 kadına yönelik şiddet olayının meydana geldiği bildirildi.

ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE
İl il çıkarılan haritada kadına yönelik şiddet olaylarının en az yaşandığı oranın ise Güneydoğu'da olduğu belirlendi. Bakan Müezzinoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile işbirliği içinde kadına yönelik şiddete karşı mücadele programı yürütüldüğünü dile getirdi. Hazırlanan eğitim programıyla 65 bin sağlık personeline eğitim verildiğini de kaydetti. Bakanlığa bağlı tüm hastanelerin acil servislerinde, "Psikososyal Destek ve Krize Müdahale Birimleri" oluşturulduğunu, aile içi şiddet konusunda psikososyal destek hizmetleri sağlandığını belirten Müezzinoğlu, bu kapsamda 53 ilde toplam 116 merkez bulunduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Utanç rekoru!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN