Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf Yalkın: Eyvah… Lig başlıyor!

Giriş Tarihi: 21.8.2014
Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısı severim" sözünü bilmeyenimiz yoktur…
Ne güzel bir tanımlama… Ah Atam ah… Peki, ya seyircinin?
Onun da elbette "Ahlaklı", başka bir değişle, "Sportmen" olması gerekmez mi?
Son yıllarda çıkan olaylarda görüldü ki; sporumuzun içine "Kene"ler iyice sızmışlar. Spor olgusunun içinde olmaması gereken ne varsa; hepsini yapıyorlar… Yapışmışlar; sporumuzun kanını emiyorlar adeta… Anımsayınız; geçen sezonki hadiseleri… Statlarda hemen her hafta kavgalar, olaylar çıkıyordu!
Bitmek bilmeyen bir kapışmalar… Kimi zaman hakemler suçlandı; kimi zaman futbolcular… Yöneticilerin birbirlerine "Demeçlerle sataşmaları" da tuzu biberi oluyordu olayların… Sadece statlarda mı? Hayır… Geride kalanları da gördük!
Anarşi, salonlarda da kol gezmeye başlamıştı… Basketbol, voleybol, hentbol!..
Bir amigonun "işareti" ortalığı toz duman etmeye yetiyordu bazen; bazen de bir kendini bilmezin rakip taraftara sataşması kıvılcımın alevlenmesine neden oluyordu!
Öyle ya da böyle… Kaç sezondur, Türk sporu gerçekten bu tür olaylar yüzünden gün be gün "kan" kaybediyor.
Gerçek bu!

İŞE YARAYACAK MI?
Yıllardır tartışılan, defalarca yasalar çıkarılmasına karşın hala çözülemeyen bir sorun oldu; spordaki anarşi!
Olayların, sadece alkollü seyirciler tarafından çıkarıldığına inanan ve çözüm bulmaya da salt bu yönden yaklaşan üst düzey yöneticiler gördük geçmişte!
Oysa, alkol sebeplerden sadece biri… Üstelik, bunun kontrolü de zor; hatta imkansız… Binlerce insanı hangi statta, hangi zaman içinde, hangi alkol ölçücü aletlerle kontrol edeceksiniz?
Fiziki olarak bunu gerçekleştirmek, alkollüyü stada girmeden saptamak olanaksız… Böyle yüzeysel öneriler çözüm getirmez; sadece ortalığın "gazını" alır; insanları rahatlatır; o kadar! Bu sezon çözüm için bulunan yol ise; Passolig! Henüz kimsenin tam olarak anlayamadığı, kavrayamadığı bir uygulama… Göreceğiz…
Bakalım bir işe yaracak mı?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf Yalkın: Eyvah… Lig başlıyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN