Atlar için donanımlı hastane

Giriş Tarihi: 22.8.2014

75. Yıl Şehir Hipodromu'nda yarış atlarını tedavi eden hastane, birçok hastaneye taş çıkarıyor

Birbirinden değerli atları, haraları, kazandırdığı ikramiyeleri ve çalışanlarıyla milyar dolarlık bir sektör haline gelen at yarışçılığı sınır tanımıyor. Ekonomik değeri milyon dolarlarla ifade edilen yarış atlarında en iyi performansı elde etmek isteyen sahipleri atları için servet harcamaktan çekinmiyor. Türkiye Jokey Kulübü (TJK) bünyesindeki hipodromların içerisinde yarış atlarına hizmet veren At Hastaneleri, sahiplerinin göz bebeği olan atlara sunduğu imkanlarla bir çok hastaneyi geride bırakıyor. Başkent'te yarış sezonunda ahırlarda bulunan bin 300'e yakın yarış atına hizmet veren hastanede röntgenden endoskopiye, ameliyattan ultrasona kadar her türlü tedavi uygulanıyor. Yarış atları rutin kontrollerinin dışında yarış sonunda hastaneye uğrayıp belli testlerden geçiyor. Günde ortalama 100 atın giriş çıkış yaptığı hastanede bu sayı yarış günleri 300'ü buluyor. 7 gün 24 saat hizmet veren hastanede 7 veteriner hekim, 5 sağlık teknisyeni, 2 laborant ve 2 röntgen teknisyeni çalışıyor.

Diyet ve egzersiz programı var

Atların çoğu, sahip olduğu imkanlarla birçok hastaneyi geride bırakan At Hastanesi'ne adale ve tendon sorunları nedeniyle getiriliyor. TJK çatısı altında dünya standartlarında hizmet veren At Hastanesi'nde veteriner hekimler acil durumlarda ahırlara giderek atlara gereken tedaviyi yerinde uyguluyor. Milyon dolarlık atların hayatlarının emanet edildiği veterinerler, atların hem yurt içinde hem de yurt dışındaki yarışlara hazırlanmasına yardımcı oluyor. Atçılık sektöründe yaşanan büyük değişimler at sahiplerinin kazanma hırsı At Hastaneleri'nde çalışan veterinerler üzerindeki baskıyı da artırıyor. Birçok at sahibi atının herhangi bir sağlık sorunu olmasa dahi belli aralıklarla atını hastaneye getirip sağlık kontrolünden geçiriyor. Veterinerler hasta atların yanı sıra kilo alması gereken ata diyet programı, kasları güçlendirmesi gereken atlara egzersiz programı hazırlamak gibi işlerle de uğraşıyor.

Hırsları engel oluyor
Atçılığın bir meslekten çok tutku olduğunu ifade eden veterinerler, "At sahiplerinin beklentileri ve hırsları yüzünden atlar stres oluyor. Atlarda strese bağlı olarak kemiklerde çatlaklara varıncaya kadar değişiklikler meydana geliyor. Sahiplerin bu hırsları bizim çalışmamıza da engel oluyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atlar için donanımlı hastane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN