Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanata ücret darbesi

"Taşınmıyor" açıklamasına rağmen Galeri Uray'ın yerini değiştirerek sanatçılardan tepki gören Çankaya Belediyesi, sanatçılara verilen ücretsiz hizmetleri de Meclis kararı ile ücretli hale getirdi

Sabah Ankara'nın gündeme getirdiği ve daha önce de kapanması veya taşınması gündeme gelen Galeri Uray'da şimdi ise 'ücret' şaşkınlığı yaşanıyor. Daha önce ücretsiz olan galeri Çankaya Belediye Meclisi'nin aldığı karar ile ücretli hala geldi. Sanatçılar buna da tepki gösterdi. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, resmi twitter hesabı üzerinden 8 Mayıs'ta Galeri Uray için "Taşınmıyor" açıklaması yapmıştı. Ancak Taşdelen, aradan 4 ay geçtikten sonra kendi kendini yalanlayarak Galeri Uray'ın yerini değiştirme kararı aldı. Galeri Uray'ın yerine ise vezneler geldi.

4 AYDA ÇARK ETTİ

Haberimizin ardından 13 Ağustos günü Galeri Uray ile ilgili gelen soruları twitter hesabı üzerinden yanıtlayan Taşdelen, "Galeri Uray kapanmıyor. Binamızda sol tarafa taşıdık, yeniledik, galeri alanını genişlettik" açıklamasında bulundu. Çankaya Belediyesi eski Başkanı Bülent Tanık tarafından sanatçıların halkla buluşabilmesi amacıyla açılan ve ücretsiz hizmet veren galeri, yeni yerinde artık ücretli olacak. Galerinin günlük değeri 60 TL.

Rapora onay verilmedi
Galeri Uray'ın eski yerinde kalması için imza kampanyasını sürdüren sanatçılar, "Yeni galeri için sanatçı ve hocalardan oluşan objektif bir kurul oluşturulsun ve mekânın bir galeri için ne kadar uygun olduğu raporlansın diye verdiğimiz önerimiz de görmezden gelindi. Galeri açıldığında biz gönüllü hocalarımız ve arkadaşlarımızla tamamen objektif bir rapor hazırlayıp, imzalarla birlikte Sayın Alper Taşdelen'e sunacağız" dedi. "www.change. org" isimli internet adresi üzerinden devam eden imza kampanyasına Ankaralı sanatseverler büyük destek veriyor. Sosyal paylaşım siteleri üzerinden destek aranan kampanyaya şu ana kadar yaklaşık 2 bin kişi destek verdi.

Müze gitti galeri geldi
Müze Çankaya'yı kapatan Çankaya Belediyesi, Galeri Uray'ı eski yerinden çıkarıp müzenin bulunduğu yere taşıdı. Galeri Uray'ın yerinin değiştirilmesi ile ilgili tepkiler devam ederken internet sitesi üzerinden bir açıklama yapan Çankaya Belediyesi, Galeri Uray'ın yeni yerinde 20 Eylül'de "Çerkez Sürgününün 150'inci Yılında Sürgün Resimleri" adlı karma sergiyle açılacağını duyurdu. Galeri Uray'ın kapatılıp Müze Çankaya'nın bulunduğu yere taşınmasına sosyal medyadan da tepki yağdı. Çankaya Belediyesi'nin bu kararını eleştiren vatandaşlar imza kampanyasına destek istedi.

Bazı tweetler
@EvrimSayilkan: Galeri Uray'dan ellerinizi çekip vezne için başka bir yer bulmalısınız.
@JansetBay : Galeri Uray vezne oldu!
@bidelininkalemi: Galeri Uray'ı taşıma amacınız, asıl yerini vezne yapmanız.
@OnurKul: "Kapanmayacak, taşınmayacak" sözü aldığımız Galeri Uray kapatıldı, sonra da "taşındı".
@imreniyem: Çankaya Belediyesi'nin gizli operasyonu!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanata ücret darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN