Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güdül'de 100 yıllık kavga sona erdi

Güdül'e bağlı Yelli ve Yeşilöz mahalleleri arasında yaklaşık 100 yıldır süren su kavgası Belediye Başkanı Hava Yıldırım'ın araya girmesi ile sona erdi

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Ankara'nın en şirin ilçelerinden Güdül'de bir asırdır devam eden su kavgası tatlıya bağlandı. Yelli ve Yeşilöz mahalle sakinleri geçen hafta eşit dağıtılmasını istedikleri su nedeniyle kavga etmiş, darp edilenler olmuştu. Geçmişte de bir kişinin yaşamını yitirdiği su kavgası, iki mahalle muhtarının el sıkışması ile tatlıya bağlandı. SABAH Ankara aracılığıyla bir araya gelen muhtarlar, ASKİ'nin drenaj çalışması başlatacağı haberi ile kavgayı sona erdirdi.

BAŞKANDAN YOĞUN ÇABA

100 yıl önce başlayan kavgayı sona erdirmek isteyen Belediye Başkanı Hava Yıldırım, sorunu çözmek için çalışma başlattı. Su kaynağını ASKİ görevlilerine inceleten Yıldırım, Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile her iki mahallenin 60 yıllık su drenajlarını yeniletti. Sabah Ankara'ya konuşan Yıldırım, "Drenajları eskiyen Yeşilöz'deki 3 ana şebeke patladı. Yeşilöz'de su sıkıntısı yaşandı. Yeşilözlüler ise sularının Yelliler tarafından kesildiğini düşünmüş. Asırlık kavga yeniden alevlendi. Yıldırım, bu döneme kadar kimse tarafından ikna edilemeyen arazi sahibi ile yoğun çabalar sonucu anlaşıldığını anlatarak, "Kaynağın bulunduğu arazinin sahibi Yelli Mahallesi'nden. Arazisi üzerinde çalışma yapılması konusunda çekiniyordu. Yoğun uğraşlarımız sonucu Osman Koçoğlu'nu ikna ettik. Tarladaki eski su drenajları ASKİ tarafından yenilenerek mahkeme kararına göre iki mahalleye su verilmeye başlandı" diye konuştu.

Muhtarlar artık su kavgası istemiyor
Mahallelilerin barışmasına vesilen olan kişilerden biri de AK Parti Güdül İlçe Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer Yalçın. Yalçın, barışma nedeniyle kurban kesileceğini anlattı.İki mahalle arasındaki su sorununun 100 yıllık bir geçmişi olduğunu anlatan Yelli Mahalle Muhtarı Murat Altuntaş, "Su sorunu bu zamana kadar çözülemedi. Sağ olsunlar 100 yıllık sorun 3 günde çözüldü" dedi.Suya kavuştuklarını belirten Yeşilöz Mahalle Muhtarı Osman Odabaşı ise "ASKİ çalışmalarının ardından yenilenen drenajlarla suyumuz geldi. Ancak mahallenin şebekesi 60-70 yıllık olduğundan evlere su veremiyoruz. ASKİ tarafından bu şebekenin yenilenmesini istiyoruz. Artık mahallemizde su ile ilgili bir kavganın çıkmamasını istiyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güdül'de 100 yıllık kavga sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN