Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kirli havuz hastalığa davetiye çıkarıyor

Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Safiye Göçer, kirli havuzun göz, kulak, sindirim, solunum ve ürogenital hastalıklara neden olabileceği uyarısında bulundu

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Lokman Hekim Etlik Hastanesi Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Safiye Göçer, kirli havuz sularının göz, kulak, sindirim, solunum ve ürogenital hastalıklara neden olabileceği uyarısında bulundu. Erişkinlerle birlikte çocuklarında faydalandığı havuzların tüm kullananların sağlığını yakından ilgilendirdiğini belirten Göçer, havuz ve deniz kaynaklı enfeksiyonların sık görüldüğünü kaydetti.

ENFEKSİYON RİSKİ VAR

Klorlama yapılmış dahi olsa havuz kaynaklı mikroorganizmaların bazı enfeksiyon hastalıklarına yol açabildiğini vurgulayan Göçer, "Klor çocuklarda gözlerde tahriş, kızarma ve yanma şeklinde şikayetlere neden olabiliyor. En temiz havuzlarda bile enfeksiyon riski bulunuyor. Kulakları bu risklerden korumak için vazelinli veya gliserinle yağlanmış tıkaçlar kullanılmalı" dedi.

DİBİ NET GÖRÜLMELİ
Safiye Göçer, alınması gereken önlemleri ise şöyle sıraladı: "Temiz bir havuzda suyun dibi net bir şekilde görülür. Yosunlu, kaygan ve yapışkan yerler olmamalı. Suyun sıcaklığı 27ºC'yi geçmemeli. Havanın sıcaklığı ile suyun sıcaklığı arasında fazla fark olmamalı. Havuz suyunun litresinde 40'tan fazla koli basili bulunmamalı. Zaman zaman bakteriyolojik analizler yapılmalı. Havuza girerken duş alınmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kirli havuz hastalığa davetiye çıkarıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN