Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özel okul teşvikinde paralel mağduriyet

Giriş Tarihi: 26.8.2014
Anadolu'nun dört bir yanında açılmayı bekleyen yaklaşık 600 özel okul, 'paralel' müfettişlerin kurbanı oldu. Özel Okulları Teşvik Yasasından faydalanmak isteyen okul sahiplerinin işlerini yavaşlatan ve yasal süreleri sonuna kadar kullanmayı tercih eden maarif müfettişler, paralel yapıya ait okullara rakip çıkmasını engellemek için hem velileri hem de teşvikten faydalanmak isteyenleri zor durumda bıraktı.

EVRAKLAR YETİŞTİRİLEMEDİ

TBMM'de kabul edilerek yasalaşan Özel Okulları Teşvik Yasasında okul sahipleri ve veliler için son başvuru tarihi dün doldu. Anadolu'da açılmayı bekleyen ve sayıları 600'ü bulan özel okulların birçoğu paralel müfettişlerin kurbanı oldu. Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'nün hafta sonu mesaisi ve tüm olağanüstü çabalarına rağmen teşvik için yetişmesi gereken evraklar yetiştirilemedi.

SÜRE 29 EYLÜL'E UZATILDI

Paralel yapının okullarına rakip çıkmasını engellemek isteyen maarif müfettişler, inceleme için tanınan 15 günlük yasal sürelerin tamamını kullanarak son gün okul sahiplerine evraklarının eksik olduğunu bildirdi. Evrak eksiğinin daha kısa sürede bildirilmesi gerektiğini savunan okul sahipleri ise teşvik başvurusu için gerekli evrakları verilen sürede yetiştiremedi. Okul sahipleri ve veliler duruma isyan ederken, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan dün yapılan açıklamayla sürenin 29 Eylül'e kadar uzatıldığı açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel okul teşvikinde paralel mağduriyet
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN