Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hacettepeli hocalar Çine'de kazı yapıyor

Aydın Çine'de önemli tarihi bulgular elde edilen Tepecik Höyüğü'ndeki arkeolojik kazılar Hacettepe Üniversitesi hocaları tarafından yürütülüyor

Giriş Tarihi: 27.8.2014
Kazı çalışmalarına 2004 yılında başlanan Aydın'ın Çine ilçesine bağlı Karakollar Mahallesi'ndeki Tepecik Höyüğü, Hacettepe Üniversitesi'ne emanet. Höyükteki kazı çalışmalarına başkanlık eden Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Günel, kazılarda elde edilen bulguların, höyüğün tarihi ve kültürel önemini giderek artırdığını söyledi.

7 BİN YILLIK KÜLTÜR

Tepecik Höyüğü'nün sıradan bir yerleşim yeri olmadığını, tarihte önemli kültür ve ticaret merkezi konumunda bulunduğunu belirten Kazı Başkanı Günel, kazıların 10 yıldır sürdüğünü, uzun bir süre daha devam edeceğinin tahmin edildiğini bildirdi. Sevinç Günel, "Günümüzden 6-7 bin yıl öncesinin kültürünü gün ışığına çıkarmaya çalışıyoruz. Önceki senelerde kadın ve bebeklerin gömüldüğü pitos ve çömlek mezarlarının bir yenisine daha rastladık. Kazılarda kulplu bir testiye gömülmüş bebek kafatası bulduk. Arkadaşlarımız onun çizimini yapıyorlar. Yaptığımız çalışmalar, yerleşmenin en erken MÖ 6 bin 500'lere uzandığını ortaya koyuyor" diye konuştu.

İYİ BİR EKİP ÇALIŞMASI VAR
Bu sezon kazılara temmuz ayında başlandığını aktaran Sevinç Günel, ekipte Hacettepe, Çanakkale ve Trakya Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrencilerden oluşan grubun yer aldığını, iyi bir ekip çalışması sergilediklerini ifade etti. 2001 yılında Prof. Dr. Günel'in yüzeysel araştırmasının ardından 3 yıl süren inceleme sonrasında kazılara başlanan Tepecik Höyüğü'nde, erken Tunç Çağı'na ve Kalkolitik kültüre ait bulgular elde edilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hacettepeli hocalar Çine'de kazı yapıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN