Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Atatürk'ün hiç görülmemiş fotoğrafları arşivden çıktı

Atatürk'ün daha önce hiç sergilenmemiş fotoğraflarından oluşan 213 fotoğraf, arşivlerden çıkarılarak araştırmacıların hizmetine sunuldu

Giriş Tarihi: 29.8.2014
Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Arşivi'ndeki Fotoğraflarla Atatürk ve Cumhuriyet" adlı albüm, 30 Ağustos Zafer Bayramı arifesinde daha önce hiç görülmemiş Atatürk fotoğraflarından oluşuyor. Üniversite arşivinden derlenen albümde Türkiye'nin dört bir yanında çekilen 213 siyah beyaz kare yer alıyor.

"KLASİK BİR ALBÜM DEĞİL"
Albümdeki fotoğraflardan bazılarında Latife Hanım'ın Atatürk'ün arkasında, kaşlarını kaldırdığı duygu dolu bakışlar dikkat çekiyor. Ayrıca Atatürk'ün Alman Pointer cinsi "Foks" adlı köpeği ile birlikteki halleri ve bir trenin özel balkonunda duruşu, çarpıcı enstantaneler olarak albümdeki yerini alıyor. Prof. Dr. Bilge Sükan ve Yrd. Doç. Dr. Necdet Aysal'ın hazırladığı albümde mekân, unvan, kişi ve görevler ile zaman açıklaması yapılarak klasik albüm anlayışının dışına çıkılıyor.

16 YIL ÖNCE BAŞLANDI
Çalışmalarına 1998'de başlanan albümde yer alan fotoğraflardaki bazı tarihi kişiliklerin ve tarihlerin saptanmasında Atatürk'ün manevi kızı Sabiha Gökçen'den yardım alındığı belirtiliyor. Fotoğrafların altında unvan ve görev bilgileri verilirken orijinal (Osmanlıca) adlandırmaları yerine genç kuşağın anlaması açısından Türkçe karşılıklar kullanılıyor.

VAZGEÇİLMEZ MATERYALLER
Mustafa Kemal Atatürk'e ait fotoğrafların vazgeçilmez tarihi materyaller olduğunu söyleyen Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, "Fotoğrafların depolarından çıkarılarak araştırmacıların hizmetine sunulması ve kamuoyu ile paylaşılması, üniversitenin toplumla iletişimi açısından büyük önem arz ediyor. Söz konusu albüm bu amaçlarla oluşturuldu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Atatürk'ün hiç görülmemiş fotoğrafları arşivden çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN