Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yavru saka kuşuna 'esnaf' merhameti

Çubuk'ta annesiz kalan yavru saka kuşlarına kahvehane sahibi Sedat Geniş sahip çıktı. Geniş, sevimli kuşları şırıngayla besliyor

Giriş Tarihi: 1.9.2014
Çubuk'ta annesiz kalan yavru kuşlara hayvansever esnaf sahip çıktı. Çubuk'a bağlı Barbaros Mahallesi'nde bir bahçede bulunan ağaçtan yuvası düşen ve annelerini kedi kapıp kaçınca açlıktan ölmek üzereyken mahalledeki çocuklar tarafından bulunan yavru kuşlara kahvehane işletmecisi Sedat Geniş bakmaya başladı.

"ÖLMEK ÜZEREYDİLER"
Mahalledeki çocuklar tarafından kendisine getirildiklerinde ölmek üzere olan yavru kuşları sahiplendiğini söyleyen Sedat Geniş, yavruları özel olarak hazırladığı mamalarla büyüttüğünü belirtti. Saka cinsi kuşları kahvehanede yanından ayırmadığını anlatan Geniş, şöyle konuştu: "Doğayı ve hayvanları çok seviyorum. Bu nedenle böyle öksüz ve yetim hayvanları görünce dayanamıyorum. Onları kaderlerine terk edemiyorum. Onları elimden geldiği kadar besliyorum. Bunlar saka kuşları nesli tükenmekte olan bir kuş türüdür. Bu nedenle de ayrı bir değeri vardır. Çocuklar bahçede bulmuşlar ve bana getirdiler. Ben de bunları burada büyüttüm. Mama ile besleyerek bu hale getirdim, 7 veya 10 gün içerisinde de doğaya bırakacağım."

BEBE BİSKÜVİSİ YEDİRİYOR
Hazırladığı mamayı kuşlara şırıngayla yedirdiğini aktaran Geniş, "İrmik ve bebe bisküvisini karıştırıp mama haline getiriyorum. Daha sonra normal şırınganın içine doldurup yavru kuşların ağızlarına veriyorum. Annelerine nasıl ağızlarını açıyorlarsa bana da aynı şekilde ağızlarını açıyorlar. Beni de anneleri olarak benimsediler. Geldiklerinde çok zayıftılar, ölmek üzereydiler. Burada beslenerek büyüdüler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yavru saka kuşuna 'esnaf' merhameti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN