Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükberber'e suç duyurusu

Gazi Eğitim Yapı Kooperatifi, 'kız yurdunun işgal' edilmesini sağlayan Büyükberber hakkında suç duyurusunda bulundu

Gazi Eğitim Yapı Kooperatifi avukatları Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Büyükberber, Gazi Üniversitesi Genel Sekreteri Dr. Savaş Bayındır, Gazi Üniversitesi Vakıf Müdürü Ekrem Yılmaz ve yardımcısı Tarık Öztürk ile birlikte 2 özel güvenlik görevlisi hakkında suç duyurusunda bulundu.

ÖNCE İDARİ MAHKEMEYE GİDİLDİ
Gazi Üniversitesi yönetiminin, Gazi Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu binasında 30 Ağustos'tan bu yana devam eden işgalinin ardından haklarını aramaya çalışan kooperatif, Ankara 14. İdare Mahkemesi'ne giderek başvuruda bulundu. 2020 yılına kadar işletme hakkının bulunduğu Gazi Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu binasına hukuk dışı olarak girildiğini notere tastikleten Gazi Eğitim Yapı Kooperatifi avukatları ellerindeki belgelerle birlikte Ankara 14'üncü İdare Mahkemesi'ne giderek Gazi Üniversitesi yönetiminin kız yurdunda yaptığı tasfiyenin durdurulmasını talep etti.

UYDURMA RAPOR HAZIRLANDI
Gazi Eğitim Kooperatifi yaşanılanlarla ilgili açıklama yaptı. Kooperatif, "Binanın deprem riski sebebiyle tahliye edildiği yazılıyor. Bina Gazi Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Enver Hasanoğlu döneminde LİMAK AŞ tarafından 1997'de yapılmıştır. Üniversite içerisinde bulunan birçok bina en az 50 senelik. Ancak bu bina 17 seneliktir. Mahkeme yolu ile kooperatifimizi binadan tahliye edemeyen üniversite; bir yapı denetim firmasını bularak uydurma depreme dayanıksızlık raporu yazdırmış ve bunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı vasıtasıyla tapuya işletmiştir. Binanın sağlam ve raporunun uydurma olduğuna dair davalar açılmış ve davalar halen devam etmektedir. LİMAK AŞ de davaya müdahildir. Üniversite gerçekleri çarpıtmaktadır.

DEPREME KARŞI DAYANIKSIZ
Yaşananlarla ilgili olarak yazılı bir açıklama yapan Gazi Üniversitesi, "Depreme karşı son derece dayanıksız olan Kız Öğrenci Misafirhanesi bu sebepten dolayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 6306 Sayılı Kanun gereği yıkılma riski taşıdığı için yıkılma kararı verilmiş bir binadır. Buna ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından üniversitemize gönderilen ihbari yazıda misafirhane binasının riskli bina kategorisinde olduğu ve acilen yıkılması gerektiği açık bir şekilde belirtilmiştir. Buna istinaden bakanlık tarafından alınan karar gereğince devlet hazinesine ait olan ve protokolle üniversiteye tahsis edilmiş olan bu bina hakkında gelen yıkılma emri doğrultusunda tahliye sürecini başlatma kararını almıştır" ifadelerine yer verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükberber'e suç duyurusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN