Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yusuf Yalkın: Mevcut umut Gençlerbirliği!

Giriş Tarihi: 4.9.2014
Bir ülkede futbol neden ileriye gitmez?
Araştırmalara göre, üç temel nedeni var:
1- Sporcu üretimindeki tıkanıklık (Altyapı çalışmalarında aksamalar).
2- Kriter aranmaksızın alınan yabancı futbolcu sayılarındaki anormal artış. (Ülke futbolcusunun yolunun tıkanması) 3- Sporcu sendikalarının olmayışı (Sporcuların haklarını yeterli biçimde alamamaları) Gazetecilik mesleğime başladığımdan bu yana, üç konuda sıkıntılar olduğunu, ancak hiçbir zaman çözüm için ciddi atılımlar atılmadığını gözlemledim.
Bu işin üst boyutu… Gelelim asıl meselemize; Başkent futbolunun "acıklı" durumuna… Ankara bir zamanlar futbolcu üretiminde "bir fabrika gibi" çalışırdı.
Ülke futboluna bu bağlamda yaptığı katkıyı, o dönemleri yaşayanlar çok iyi bilirler…
19 Mayıs Stadı'nın yanındaki dış sahalarda müsabakaları izlemeye gelen onlarca kulüp başkanı, yönetici, teknik direktör ve antrenör olurdu.
Hatta Ankara dışından gelen "futbol simsarları" da tribünde yerlerini alırdı.
Bu zevat, pür dikkat maçları izler, notlar tutardı… Sezon sonunda mutlaka 3-5 "Flaş isim" çıkardı ortaya… Bunlar, ya Ankara'da profesyonel ligdeki takımlara gider, ya da "İstanbul piyasasında boy gösterme" şansını bulurdu… Vasat ama gelecek vadeden birçok genç futbolcu da "Anadolu kulüpleri" tarafından kapışılırdı… Başkent'teki amatör takımlar için bu durum, bir anlamda "hayatlarını idame ettirmeleri için" önemli bir gelir kaynağıydı… O tozlu, çamurlu, sahalardan çıkan bu cevherler, sahalar düzeldikten sonra bıçakla kesilircesine kayboldu… Amatör bakış açısı, "işin içine paranın anormal biçimde girmesiyle" tuzla buz oldu… Bu güzel "futbol pazarı" artık kurulmuyor.
Ne yıldız adayı futbolcular var ne de gelip onları izleyenler… Başkent'in futbol membaı kurumuş durumda.
İlk hafta Osmanlıspor ve A.Gücü'nün oynadıkları liglerde galip gelmeleri yüreklere sadece biraz su serpti… Onlar için Süper Lig'e uzanmaya hayli zaman var! İleride nelerin olacağı şimdiden belli olmaz… Bir vakitler 7-8 takımla Türk Futbolu'nda vitrin olan Ankara, kabul edelim ki, şimdi "tek umut olarak" G.Birliği'ne bel bağlamış durumda!
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yusuf Yalkın: Mevcut umut Gençlerbirliği!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN