Kız yurdu işgaline mahkeme 'dur' dedi

Gazi Üniversitesi yönetiminin, işletmesi Gazi Eğitim Kooperatifi'ne ait yurttaki işgaline Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi "dur" dedi

Giriş Tarihi: 8.9.2014
Gazi Üniversitesi yönetiminin, Gazi Üniversitesi Kız Öğrenci Yurdu'ndaki işgaline Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi "dur" dedi. Yurdun işletme hakkını sözleşme gereği 2019 yılına kadar elinde bulunduran Gazi Eğitim Kooperatifi'nin belgelerle birlikte başvurduğu mahkeme, "tahliyenin tedbiren durdurulmasına" ve "fiili durumun kaldırılmasına" karar verdi.

30 AĞUSTOS'TA BAŞLAMIŞTI

Gazi Eğitim Kooperatifi'nin, üniversite yönetimi tarafından 30 Ağustos'ta başlatılan hukuksuz işgal ve tahliye karşısında elindeki belgelerle başvurduğu Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi, kız öğrenci yurdu hakkındaki kararını verdi. Kararda, mevcut delil durumu değerlendirilerek "işin aciliyeti" ve "gecikme" nedeniyle "sakınca ve ciddi zarar doğacağı endişesi ile" kira sözleşmesine konu olan öğrenci misafirhanesinin tahliyesinin tedbiren durdurulmasına ve fiili durumun kaldırılmasına karar verildiği" ifade edildi.

"İŞGAL SON BULMALI"
Acil olarak mevcut durumun eski haline dönmesi gerektiğini söyleyen Gazi Eğitim Kooperatifi avukatı Müslüm Demir, "9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilen kararla birlikte Gazi Üniversitesi yönetiminin işgali son bulmak zorunda. Bunun yerine getirilmemesi durumunda Türk Ceza Kanunu'nun hükümleri gereği suç işlemiş olacaktır. Mahkeme kararı taraflara gönderilmiştir. Acilen mevcut durumun giderilmesini ve öğrenci mağduriyetinin önlenmesini bekliyoruz" dedi. Demir, mahkeme kararı ile birlikte yurdun yeniden kooperatife verildiğini savundu.

MAHKEME, SÖZLEŞME TARTIŞMASINA NOKTA KOYDU
Gazi Üniversitesi'nin resmi internet sitesi üzerinden yaptığı ,"Üniversite ile Gazi Eğitim Kooperatifi arasındaki kira sözleşmesi 01.03.2013 tarihinde feshedilmiş ve bu durum Kooperatife bildirilmiştir. Gazi Üniversitesi ile Gazi Eğitim Kooperatifi arasında şu an için herhangi bir kira sözleşmesi olmadığı gibi Gazi Eğitim Kooperatifi işgalci durumda bulunmaktadır" açıklamasının ardından Ankara 9'uncu Sulh Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararda kız öğrenci yurdunun 20.04.2004 tarihinde 10 yıl süre ile Gazi Üniversitesi Vakfı tarafından kiralanmış ve 16.06.2012 tarihli ek protokol ile 5 yıl ilave edilerek 2019 yılına kadar işletme hakkı uzatılmıştır ifadelerinin yer alması ise dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kız yurdu işgaline mahkeme 'dur' dedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN