Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Festival için geri sayım

Marka şehir olma hedefine hızla ilerleyen Bolu, Uluslararası Köroğlu Festivali'ne hazırlanıyor

Giriş Tarihi: 12.9.2014
Tüm dünyanın tanıdığı turizm, spor ve sağlık kenti olma hedefi yolunda hızla ilerleyen Bolu, Türk dünyasını Köroğlu simgesi etrafında birleştirecek çok önemli bir festivale hazırlanıyor. Türk dünyasından yüzlerce kişinin katılacağı "2. Marka Şehir Bolu ve Uluslararası Köroğlu Festivali" 26-28 Eylül günleri arasında düzenlenecek. Adaletin ve yiğitliğin simgesi Köroğlu'nu tüm dünyaya tanıtmayı ve Türk dünyasını ortak kahramanları etrafında birleştirmeyi amaçlayan festivale Türkan Şoray da onur konuğu olarak katılacak. Ankara Atlı Okçuluk Kulübü sporcuları festivalde, nefes kesen bir gösteri sunacak.

YİĞİTLİĞİN SEMBOLÜ

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, festivale Türk dünyasından 500 kişinin katılımının beklendiğini belirterek, "Türk dünyası olarak, yüzyıllardır, adaletin, yiğitliğin ve cesaretin sembolü olan bir kahramanla yaşıyoruz. Bu yüzden Köroğlu'nun UNESCO Kültürel Miras Listesi'ne alınması için ortak hareket ediyoruz. Köroğlu'nu tüm dünyaya ne kadar fazla tanıtabilirsek o kadar gurur duyacağız. Bu festival aynı zamanda Bolu'nun turizm konusunda tüm dünyada, markalaşmasına çok büyük kaktı sağlayacaktır" diye konuştu.

"RENKLERİN AHENGİ"
Bolu, festivalle aynı tarihlerde çok önemli bir sempozyuma da ev sahipliği yapacak. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nin düzenleyeceği sempozyumda İtalya, Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan ve İran'dan akademisyen, fikir ve sanat insanları Köroğlu kültürü, Bolu'nun turizm hedefi, şehircilik ve yatırım planları için bir araya gelecek. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Bolu Belediyesi işbirliğinde gerçekleştirilecek "Renklerin Ahengi" sergisi, 26 Eylül'de Necip Fazıl Kültür Merkezi'nde açılacak. Sergide, TÜRKSOY koleksiyonundaki 2 bini aşkın tablodan seçilmiş 19 ülkeden 40 sanatçıya ait eserler yer alacak.

AT VE OKLA GÖSTERİ VE SPORLAR YAPILACAK
Festivalin en önemli özelliklerinden biri de Türk dünyasının ortak kültürel değerlerini ve geleneklerini gündeme getirmesi olacak. Bunlardan en önemlisi, Türk asıllı her halkın tarihinde çok önemli olan at ve ok ile yapılacak gösteriler ve sporlar… Geleneksel atçılık kültürünü ve kaybolmak üzere olan geleneksel sporları tekrar canlandıracak ve yaşatacak çalışmalar yapan Ankara Atlı Okçuluk Kulübü sporcuları, festivalde, at ve oku bir araya getiren nefes kesici bir gösteriler sunacaklar. At üstünde hızla ilerlerken hedeflerini on ikiden vuran sporcular arasında kadınlar da bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Festival için geri sayım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN